| nikolettta a întrebat:

Ce trucuri stiti pentru a nu mai rosi si nu a mai avea emotii cand vorbesc in fata unui grup numeros de oameni?
fundita

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consideră-i prietenii tăi de suflet chiar dacă nu-i cunoști!
Succes.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Faptul ca rosesti este ceva din nastere! Nu cred ca vei gasi remediu, altul decat puterea ta de stapanire. Dar atunci cand te adresezi mai multor oameni, ia ca reper o singura persoana, nu rataci cu privirea peste toata lumea, focalizeaza pe ea si adreseaza-te (in mintea ta) numai acelei persoane! Alege o persoana care pare atenta si interesata de ceea ce spui! Va fi si un feed-back din partea ei, simtindu-se magulita ca cineva i-se adreseaza direct si acest lucru il vei simti si tu si te va incuraja!

| Danitzu a răspuns:

Gandeste-te ca esti singura in incapere si ca repeti...Sau gandeste-te ca ei se uita la tine la fel cum si tu te uiti la alte persoane care prezinta in fata unui grup numeros de persoane.`happy

| Mirciuuuuuuuu a răspuns:

Nu te mai gandi la ei. Daca faci prima data o sa fie mai greu. Veziti de discursul tau. Asa nu o sa te incurci.

| † RคŁûċค ◕ a răspuns:

Nu exista trucuri.laughing
tot ce poti face e s ai mai multa incredere in tine.
succes>big grin

| Corina1325 a răspuns:

Antreneaza-ti corpul. Iti poti "antrena" corpul sa se relaxeze in momentul in care simti ca te inrosesti sau ti s-a parut ca vei rosi. Este recomandabil sa incepi sa practici tehnici de relaxare, cum ar fi meditatia sau yoga. Sau... te uiti la ei si iti imaginezi ca nu sunt acolo. La mine functioneaza asta.

| 9999azucena9999 a răspuns:

Nu exista trucuri pentru aceste lucruri.In timp, cu act vei comunica mai mult si te vei obisnui cu oamenii nu o sa mai fi atat de timida. Lucreaza la respiratie, vei spune ac oricine stie sa respire, deci stii sa respiri, dar invata sa respiri corect. Un exercitiu pentru a te obisnui cu oamenii ar fi sa intri intr-un magazin si sa incepi sa vorbesti cu vanzatoarea, sa o intrebi despre produse, intreab-o mai multe, asa te vei obisnui cu oamenii, plus ca daca te faci de ras si et emotionez exista sansa sa nu et mai intalnesti niciodata cu aceea persoana.Nu mai e nevoie sa intri din nou in acel magazin. Bafta si nu uita, comunica si ei sunt oameni si ei au emotii la fel ca noi toti.

| GuessWho_9288 a răspuns:

Te gandesti ca sunt dezbracati happy!

| laura_8904 a răspuns:

Sal
cineva mi-a spus ca rositul e ceva bun arata ca esti o persoana cu bun simt insa daca vrei sa tii un discurs si esti timida sau ai trac concentreaza-te si intra decisa ca si cum ai vb cu prietenii tai sper sa te ajute

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

- să te pregăteşti bine de acasă - citeşte materialele de mai multe ori, apoi recită discursul în faţa părinţilor şi/sau oglinzii;
- când stai în faţa grupului, ori te uiţi la o faţă prietenoasă care să-ţi dea încredere, ori te uiţi undeva un pic deasupra capetelor lor, dar trebuie să fii atentă şi la feedback, aşa că nu îţi neglija complet auditoriul;
- menţine o poziţie decentă, dar nu ţeapănă;
- fii relaxată - probabil lumea nici nu prea te ascultă, fiecare fiind mai mult preocupat de problemele personale :p
- nu-ţi face gânduri negativiste dinainte (prezentarea mea nu va fi suficient de bună etc.) - presupunerile acestea de obicei nu se adeveresc;
Toţi avem emoţii înainte de o prezentare, fii calmă şi nu te gândi la nimic rău având în vedere că ai exersat şi n-ai motive de îngrijorare!
Succes!

| Sab is my name,dude! a răspuns:

Si eu.am aceeasi problema.blushing Trebuie sa ai incredere in tine! altceva thinking

| VreauSaStiuTot a răspuns:

Bea ceva inainte si se rezolva, sa vezi ce tupeu prinzi