| mcrenma a întrebat:

Cine imi poate da mai multe detalii despre stilul punk?

Răspuns Câştigător
| dulc3'maria a răspuns:

Desi nu este un trend major al sezonului, lookul punk are inca priza la public in primul rand datorita popularitatii muzicii punk si a excentricelor Gwen Stefani, Kelly Osbourne sau Avril Lavigne. Nu va ganditi la aspectul studiat rufarit al anilor 80 sau 90 ci mai degraba la un look cool, combinand indrazneala muzicii cu rafinamentul bunului gust si intuitia unei adevarate fashioniste.
Daca vrei sa adopti lookul punk trebuie sa renunti la detalii feminine: volane, volume, funde.
Opteaza pentru linii drepte, silueta trebuie sa fie una longilina. Poarta jeansi sau pantaloni din piele stramti pe picior, topuri cu aplicatii si inscriptii sau cu dungi de pirat precum si accesorii din piele si metal, catarame, capse, tinte, lanturi, pandative mari, cruci, ochelari mari de soare, banderole marca Axel Rose.
Tendintele acestui sezon te vor ajuta si ele: alege o pereche de jeansi indigo, stramti pe picior, varati in cizme din piele neagra, o jacheta de piele si o curea din lanturi metalice.
Chiar daca acest look iti inspira doar negru combinat cu metal, nu ignora culoarea, adopta nuantele anilor 80: turcoaz, rosu aprins, albastru roial, violet sau chiar fuchsia. Combina una dintre ele cu negru si adauga accesorii metalice argintii dar mai ales aurii. De asemenea poti combina materiale diverse: catifea, matase, dantela neagra (Gothic-Punk) denim prespalat si piele.
Colantii negri sunt si ei un accesoriu punk: poarta-i cu o fusta mini din denim si incaltari cu varf ascutit in nuante extravagante de rosu, purpuriu sau intr-o nuanta metalica. Adauga un top in dungi alb-negru.
Accesorii punk rock: bratari din piele cu tinte si capse, mai multe lanturi metalice, pandative mari.
In ceea ce priveste machiajul si hairstyle-ul ai mai multe optiuni de la parul lung si drept marca Avril Lavigne pana la parul scurt tuns la rotund si cu breton ca al lui Kelly Osbourne sau in stilul glamour al lui Gwen Stefani care adopta coafurile starurilor anilor 40. Si machiajul poate varia intre a-ti contura doar ochii cu fard negru-carbune pana la un look total extravagant: pudra, fard de obraz, ruj rosu, gene false si mult fard negru.
Ia un exemplu de la Kelly Osbourne in ceea ce priveste stilul original de a se imbraca. A devenit chiar un fashion icon prin refuzul de a urma tendintele si de a se conforma standardelor Hollywoodului. Daca vrei sa adopti stilul ei poarta rochii mini clos in genul anilor 80 purtate cu jachete de piele si botine cu sireturi si catarame.
Avril Lavigne prin stilul ei de scolarita - punk a avut un impact considerabil in moda. Ii "datoram" cravata neagra sau banderole purtate pe incheieturile mainilor, tricouri imprimate cu inscriptii, malete purtate cu bermude si pantofi sport.

2 răspunsuri:
| angel_6360 a răspuns:

Seamana cu stilul emo... poarta cercei in limba...lanturi si asculta muzica rock...se imbrac cu haine intunecate si rozov