| fcsb32 a întrebat:

Cine imi poate da un site cu obiceiuri de Craciun in Spania? Sau sa imi spuna cate ceva? Nu e pentru tema.

9 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Ce sa zic barbiegirl a zis cam totul eu am sarbatorit cativa ani craciunul aici si niciodata nu am mancat curcat dar langostinii nu lipseau de la masa laughing. ok "el roscon de reyes" este un colac mare cu crema in mijloc care inauntru are un rege, persoana care a gasit regele trebuie sa cumpere anul viitor rosconul. si in general majoritatea sarbatoresc anul nou in strada si dupa fiecare se duce pe unde are cheful.

| Victoria a răspuns:

Pe 24 decembrie este ajunul Craciunului, "La Nochebuena", care se celebreaza in special seara cu o cina familiara, in cadrul careia se mananca friptura de curcan si, ca desert, halvita. Inainte de cina, copiii merg sa cante colinde in casele prietenilor si a cunoscutilor. Dupa cina, multi catolici asista de la "slujba cocosului"(La Misa del Gallo).
Pe 25 decembrie se sarbatoreste nasterea lui Iisus, iar Mos Craciun(Papa Noel) isi lasa cadourile sub brad. Pe 28 decembrie este ziua "sfintilor nevinovati"(Los Santos Inocentes), obiceiul acestei zile fiind glumele nevinovate facute prietenilor si cunoscutilor.
Pe 31 decembrie este ultima noapte a anului, "La Nochevieja". Dupa o cina ce incepe tarziu, cand suna cele douasprezece clopotele, spaniolii iau strugurii. Obiceiul este ca persoana care reuseste sa ia cei douasprezece struguri sincronizandu-se cu ceasul(un strugure/ o bataie de clopot) va avea un an de noroc.
Pe 1 ianuarie este Anul Nou. Pe 5 ianuarie se sarbatoreste "Descalecarea regilor", reprezentand sosirea celor trei magi din Orient(Gaspar, Melchor, Baltasar) cu pajii si camilele(sau caii) sai, incarcati de jucarii. In noaptea respectiva, regii sosesc la casele copiilor cu cadouri pe care acestia le-au cerut prin intermediul unei scrisori. Copiii care nu au fost buni primesc carbune.
Pe 6 ianuarie se sarbatoreste ziua regilor. In case nu lipseste faimosul "Roscon de Reyes", o chifla dulce ce contine o surpriza in interior.

Lucrurile acestea le stiu de la ora de spaniola din clasa a IX-a.

| DeeAnna. a răspuns:

In primul rand, intereseaza`te cum se zice "Obiceiuri de Craciun" in spaniola...
Apoi intri si cauti pe google...happy
Eu asa am facut pentru Franta.

Probabil iti va fi greu sa gasesti raspuns in spaniola, din moment ce vrei sa stii, [si nu e pentru tema] presupun ca sti ceva spaniola [spre deosebire de mine.hee hee ]

Nu stiu. Am incercat. Spers sa iti fie de folos.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am fost in spania iti pot spune chiar eu: de craciun spanioli ies pe strada imbracati in regi, ei arunca pe strazi cu bomboane, spanioli revelionul il petrec in familie si mananca un burcel si caracatita cu viermi nici un spaniol nu iasa de revelion la alti prieteni de familie, ei fac bradul si se pun langa usa si se stropesc cu vin pe cap si isi pun o dorinta la dumnezeu. asta-i tot restul e la fel ca la noi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Google.md

| meli_4845 a răspuns:

Se da fiesta cerdema stiu am fost in Spania