| impossible a întrebat:

Cine scrie proza scurta? dati-mi si mie idei de cum as putea caracteriza o scoala veche/inspaimantatoare? si ce ati face cu un indel care var indeplini 3 dorinte aflanduva intr-o scoala veche/ inspaimantatoare? cele mai frumoase ideo au funda

2 răspunsuri:
| Elyy_1788 a răspuns:

Stau singur intr-o scoala tacuta, dusa-n uitare, pierduta.Printre lemnele catedrei rupte, am gasit ceva ce ar putea sa m-ajute...
Un inel c-o piatra argintie si pe-o parte fumurie...
Imi pun o dorinta:
"Mi-as dori sa ies din aceasta scoala, unde ferestrele-s sparte, podeaua-i rupta si jaluzele n-are!"
Celelalte dorinte le-am pastrat pentru a avea viitorul aranjat...

| lifeislife a răspuns:

Era groaznic.si totusi o scoala.nu trebuia sa vin aici si nici sa imi aduc prietenii, suntem in pericol si e foarte ciudat, nu stiu ce sa fac si mi. e foarte frica, lustra se misca desi geaurile sunt sparte, afar nu bate vantul, dar se misca, help, caut ceva, o cale...
un dulap vechi cu o gaura imensa ascundea secretul iesirii din acel loc blestemat.era un inel.doar atat! Speriata l.am luat in mana si a stralucit, era ceva, era cheia catre iesire, cand am intors capul spre perete scria ceva, dar ce?
m.am apropiat si scria "daca ai gasit secretul esti viu si ai trecut prin multe capcane, macar puneti dorintele cu cap daca vrei sa iesi, ai doar 3." mi.am pus repede o dorinta care a fost sa ies vie si nevatamata impreuna cu prietenii mei si brusc usa care era blocata s. a deschis! eram vie ...atat imi mai doream, am plecat de acolo si mi.am promis ca niciodata nu o sa mai vin in acel loc blestemat unde poate imi era sfarsitul daca nu gaseam acest inel.

sper ca te.am ajutatbig grin funda?