| Ancutsss a întrebat:

Cine stie celebritati nascute pe 27 decembrie?

2 răspunsuri:
| KatnissEverdeen a răspuns:

Aici http://www.famouswhy.ro/Nascuti_Azi/12/27.html gasesti toate persoanele faimoase nascute pe 27 decembrie

| Raducu1 a răspuns:

* 1571: Johannes Kepler, astronom și astrolog, cel care a descoperit că Pământul și planetele se mișcă în jurul Soarelui, pe orbite eliptice (d. 1630)
* 1715: András Adányi, scriitor, poet și călugăr iezuit maghiar (d. 1795)
* 1717: Papa Pius al VI-lea (d. 1799)
* 1822: Louis Pasteur, chimist și biolog, membru al Academiei Franceze; (d. 1895)
* 1832: Pavel Mihailovici Tretiakov, critic și umorist rus, fondatorul Galeriei de artă plastică care îi poartă numele
* 1897: Tudor Vianu, poet, estetician și filozof român, membru al Academiei Române; a fost director general al Comisiei Naționale pentru UNESCO, director general al Bibliotecii Academiei Române, director al Teatrului Național din București (d. 1964)
* 1901: Marlene Dietrich, figură legendară a cinematografului, actriță de film, teatru, music–hall, operetă, cântăreață (d. 1992)
* 1943: Joan Manuel Serrat, cantautor catalan
* 1948: Gerard Depardieu, actor francez
* 1967: Attila Kovacs, politician român
Toate pe 27 decembrie.