| anonim_4396 a întrebat:

Cine stie mica problemuta de logica primeste funda: un alpinist are de coborat intr-o prapastie cu o adancime de 150m , iar el are o sfoara de 100m. La cincizeci metri in prapastie se afla o stanca cu un copac pe ea, iar la gura prapastiei se afla un copac. Cum face alpinistul sa ajunga jos? Am stat ceva sa ma gandesc , iar acum vreau sa vad daca altcineva este in stare sa rezolve aceasta problema happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu, trece franghia pe dupa primul copac, in parti egale, coboara pana la al doilea copac, recupereaza franghia tragand un capat si apoi leaga franghia de acel copac si coboara.
Ti-ai pus problema si cum urca inapoi? Numai bine!

2 răspunsuri:
| raluka699 a răspuns:

Daca la 50 de m e un copac ...jos banuiesc ca e acelasi copac, deci la 50 de m da drumu la sfoara si coboara prin copac straight face asa zic eu...