| s3s a întrebat:

Cine stie sigur din ce an nu mai este obligatoriu stagiul militar, cumva 2005?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, ci din 2007, conform Legii 395/2005, privind suspendarea pe timp de pace a serviciului militar obligatoriu si trecerea la serviciul militar pe baza de voluntariat, citez:
"ART.1. Cetãţenii români, bãrbaţi şi femei, care îndeplinesc condiţiile prevãzute de legislaţia în vigoare, pot efectua, pe bazã de voluntariat, orice formã a serviciului militar, fãrã discriminare.
ART.2.(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2007, executarea serviciului obligatoriu, în calitate de militar în termen şi militar cu termen redus, se suspendã.
(2) Ultima încorporare a recruţilor pentru militarii în termen va fi în luna octombrie 2006, iar pentru militarii cu termen redus, în luna iunie 2006.
ART.3.Pe durata stãrii de rãzboi, a stãrii de mobilizare, precum şi pe timpul stãrii de asediu, executarea serviciului militar devine obligatorie, în condiţiile legii." Numai bine!