| zeus24 a întrebat:

Este adevarat ca armata va fi din nou obligatorie? In unele tari din Ue de curand a fost reintrodus stagiul militar obligatoriu iar ministrul apararii de la noi a spus ca stagiul militar obligatoriu este doar suspendat. Asta inseanma ca se pot face incorporari nevoluntare pe timp de pace?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti.
Pentru ca stagiul militar sa devina obligatoriu va trebui sa se abroge ori suspende legea care l-a suspendat, respectiv L.395/2005. Cand o sa se ia o asemenea masura si cui o sa se aplice o sa aflam atunci cand se va lua.

| doctorandus a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da... cu conditia sa aiba bani pentru o armata de masa inzestrata cu armament cotemporan. Ca doar nu-i scoate la lupta cu pusti si pistoale din lemn, facand poc-poc din gura sa sperie dusmanul.

Povestea cineva care a facut armata pe vremea lui Ceausescu: a tras vreo sase gloante la tinta, in rest a fost mana de lucru in agricultura.

| Ioandelasal a răspuns (pentru doctorandus):

Nici eu nu cred ca o sa se reintroduca repede stagiul militar obligatoriu.
Si eu am facut stagiul militar in 1967-1968 si am tras cateva poate peste 100 de cartuse, de pistol mitraliera si pusca mitraliera. De asemenea am tras si cu aruncatorul de 82 si 120 mm, asa ca nu-i tocmai adevarat ce ti-a spus respectivul, cel putin nu in toata perioada lui Ceausescu.

| Kron5tadt a răspuns (pentru doctorandus):

Pe zi ce trece, nu incetez a ma minuna cate tampenii poti posta pe site-ul asta. LMFAO
Doctorandus... mai ess! ROFL

| Kron5tadt a răspuns (pentru Ioandelasal):

Maestre, chiar ati tras cu aruncatoarele alea? Eu sunt mai tanar, dar in '93, camarazii mei trageau pe la Somcuta Mare si pe la Midia. S-au intors in cazarma foarte impresionati. Mno, va spun din ce-mi povesteau ei, ca specialitatea mea era TRS (comunicatie radio). happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru Kron5tadt):

Da, chiar am tras, atat ca ochitor (in ciclul I), cat si in functia de comandant de pluton si baterie (in ciclul II).

11 răspunsuri:
| Doja a răspuns:

Pe vremea lui Nea Nicu existau PTAP si Armata, care erau 2 cfhestii diferite.

PTAP - pregatirea tineretului pentru apararea patriei - adica antrenament militar "usor" pentru a pregati populatia sa reziste unei invazii externe. Practic aveam un procent f mare de populatie (inclusiv femei) care trasesera cu arma cel putin o data in viata. Lucrul asta a fost unul din factorii care a oprit o potentiala a doua invazie a URSS pe teritoriul tarii.

Asa ca oricat de mult ar zice cineva ca trebuie armament modern. un glont din 1950 te omoara la fel de bine ca unul din 2000, daca e tintit bine.

Am avea nevoie de un PTAP acum. Ar fi util pentru marea de fatalai indisciplinati.

| doctorandus a răspuns (pentru Doja):

Eu am facut PTAP. Se pare ca a fost o singura intrunire, la care nu-mi amintesc sa fi atins nicio arma, nici macar nu sunt sigur ca au fost arme acolo.

| Kron5tadt a răspuns:

Stai relax, ca nu-s decat zvonuri. Oricum, din cate vad eu, daca vei fi incorporat... te vei pisa pe tine de frica la prima comanda primita. big grin

| zeus24 explică (pentru Kron5tadt):

Mi-am dat seama ca relatezi din propria ta experienta. ai fost traumatizat in armata, asa-i?

| Kron5tadt a răspuns (pentru zeus24):

Ti-ai dat seama gresit, fiindca esti foarte prost... informat. Daca ai fi fost unul dintre soldatii mei, cu siguranta erai bun NUMAI pentru dat cu var aleile din cazarma. Iu lital leim uaining bici. ROFL

| zeus24 explică (pentru Kron5tadt):

Ghinionul tau! niciodata nu voi face asta pentru ca nu sunt ca tine... de prost.