| georgica34 a întrebat:

Cine stie un site unde sa gasesc modul de utilizare si pastrare a combustibililor? pe net nu gasesccrying...

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Prin combustibil se intelege orice substanta, sau amestecuri de substante, care in urma unei reactii chimice de ardere, produce o mare cantitate de caldura. Termenul de combustibil este in general limitat la substantele care ard repede in aer sau oxigen, emanand cantitati mari de caldura. Combustibilii sunt folositi pentru incalzire, pentru producera energiei la motoare cu combustie interna si pentru o sursa directa de energie in cazul propulsarii rachetelor. Din categoria combustibililor chimici fac parte:carbuni de pamant, titeiul si gazelle de sonda, gazelle naturale, lemnul etc. Dupa starea de agregare si dupa provenienta lor, combustibilii chimici se pot grupa in solizi, lichizi si gazosi.
Tu la care tip de combustibili ai facut referire?

1 răspuns:
| sabilopod a răspuns:

happy eu am gasiiiit *e sarcastica*