| blonda90 a întrebat:

Cineva care se pricepe la calculatoare! De aproximativ un an mi-am luat un calculator si am windows 7 pe el cu antivirus avira. Nu am virusi si totusi de la un timp mi se blocheaza din cand in cand, aproximatic o data la 20 de minute manifestandu-se prin faptul ca bara de jos nu merge ( 'ingheata imaginea') sau imi ramane blocat in browser si isi revine daca ii dau un ctrl+alt+delete dar as vrea sa nu mai faca asta si daca stie cineva cum sa rezolv fara sa instalez alt windows.Mentionez ca am dat defragmentare disc si devirusare totala si face la fel. Specificatiile de la el sunt urmatoarele: procesor AMD sempron(tm) 145 processor 2. 80GHz, RAM 2GB(1.75 usable), system tye 32-bit.

Răspuns Câştigător
| IonutzMariusz a răspuns:

! nu asculta repliciile de mai jos ale utilizatorilor.
Totul incepe de la procesor este single core adica are un singur nuccleu de procesare(in general pe sistemele bunicele gasesti minim dual core [doua nuclee] de 1. 60ghz)
2GB Ram sa spunem ca nu ar fi o problema, dar adevarata problema incepe de la windows deoarece pe componentele tale iti trebuie windows XP windows 7 cere dual core de minim 1Ghz si al tau e single core (de aici tragi concluzia si ca un "bonus" incearca sa scapi de Avira (consuma foarte mult ram pentru functionare iti trebuie minim 1Gb), incearca Avast maxim de care ai nevoie este 512mb ram!

4 răspunsuri:
| SyLvYuTzU a răspuns:

I-ati Windows 7 pe 64 bitiwinking

Răspuns utilizator avertizat
| MihaiGe a răspuns:

Se poate sa fie din cauza ramilor, sunt fortati la maximum si la un moment dat numai pot si se blocheaza, asi recomanda sa nu aprinzi asa multe joculete, aplicati etc...

| jeek0 a răspuns:

Incearca sa bagi si un tune-up utilities sau ceva care sa iti defragmenteze si curete registrii. din pacate in acest sistem de operare asa se intampla, registrii se ingreuneaza cu resturi de programe instalate ulterior. din aceasta cauza trebuie o mententanta a acestuia.