| trifdarius a întrebat:

Conteaza culoarea ochilor la husky neaparat trebuie sa fie albastri?

Răspuns Câştigător
| mirccmarcc a răspuns:

Gresesti prietene! Ochii au forma alungita, sunt pozitionati usor oblic si la distanta moderata unul fata de celalalt. Culoarea albastra este o caracteristica a rasei, dar nu este obligatorie, standardul acceptand si ochii caprui sau brun inchis si chiar de culori diferite (ceacar)

2 răspunsuri:
| SirGilbert a răspuns:

Princpipalul caracter definitoriu de care toata lumea stie e culoarea albastra a ochilor.Pentru un caine Husky de rasa pura, ochii trebuie sa fie obligatoriu albastri sau de culoare diferita!

| SirGilbert a răspuns (pentru mirccmarcc):

Greseala mea.Probabil ca esti un crescator al rasei.

| mirccmarcc a răspuns (pentru SirGilbert):

Gresesti prietene! Ochii au forma alungita, sunt pozitionati usor oblic si la distanta moderata unul fata de celalalt. Culoarea albastra este o caracteristica a rasei, dar nu este obligatorie, standardul acceptand si ochii caprui sau brun inchis si chiar de culori diferite (ceacar)