| iris2003 a întrebat:

Cu se aseaza piesele de pe masa la remi simplu (pe tabla)? dar la remi pe etalate?

Răspuns Câştigător
| ZaKy a răspuns:

Pai,Fii atent/atenta:
La Rumy pe tabla faci formatii in oridine crescatoare adica 123 234 345 etc. acestea pot fi si din 4, 5, 6, s.a. piese. Piesele cuprinse intre 1 si 9(inclusiv acestea) sunt 5 puncte, cele de la 10 la 13(idem) sunt 10 puncte, atunci cand faci o formatie din unari(111, 1111) aceasta valoreaza 75 sau 100 de puncte,facand mai multe formatii pe tabla,tragand carte, lipind-o la formatiile proprii inchizi, ramanand cu o singura carte

Rumy pe etalate:
cum am spus si la jocul pe tabla punctajele sunt la fel, numai ca, la 45 de puncte te cobori jos cu o "suita"(123) sau o "terta"(222)

Sper ca am fost destul de explicit, Bafta la joc cu prietenii! happy

1 răspuns:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Dacă vrei să înveţi să joci cum trebuie, fă-ţi un cont pe joci.ro.
Acolo poţi juca atât etalat cât şi pe tablă. Sunt mai multe jocuri.
Pa-pa.