| anonim_4396 a întrebat:

Cum ati caracteriza omul?

Răspuns Câştigător
| costyn162 a răspuns:

"Omul se cunoaste pe sine atat cat vrea. Nici mai mult decat licarirea din privire, nici mai putin ca fosnetul frunzelor, pe care il aude in trecere, pasind pe alee, grabit spre noi orizonturi.
Omul e propria sa vointa. Fie se complace in monotonia zilelor identice cu cea dintai, fie cauta idealul gandirii sale.
Omul EXISTA…"
Mi se pare cea mai buna definire a omului...

22 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Omul este un satelit microscopic. Vede multe si prin micimea lui le considera pe toate marete fara a putea distinge ce e cu adevarat maret de ceva lipsit de importanta.

| AvalohAlyn a răspuns:

Fiinta nascuta fara de pacat, marea creatie a lui Dumnezeu dar care intampina pacatul in cursul vietii si dupa firea lui il accepta sau il ocoleste.Totodata omul mai este si fiinta rationala cu SUFLET.

| Arthur a răspuns:

Omul este dintre vietuitoarele de pe pamant creatura suprema. Din punct de vedere religios este facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. Gandirea logica, fantezia, simtul artistic, capacitatea de a visa, sunt cateva dintre caracteristicile unice ale omului.

nony
| nony a răspuns:

Cea mai nereusita creatie a naturii.Singurul animal care se auto-distruge si isi distruge in acelasi timp ¨mama¨ ( Planeta )

| JeSa a răspuns:

Fiinta, ce lupta sa supravietuiascatongue, prin rationamenthappy...

| User a răspuns:

Un animal pe doua picioare.

| hamsterx a răspuns:

Nu ai cum sa caracterizezi omul dandu`i o definitie generala pentru ca nu toti oamenii sunt la fel. daca vrei o definitie standard cauta in carti.pe site-uri eu stiulaughing pe wikipedia. oricum, generalizand oamenii sunt fiinte ce aleg fiecare in modul in care vor sa`si traiasca viata si astfel sunt unici, unii mai buni altii mai rai dar niciunl perfect.si pana la urma asta este si frumusetea! happy

| anonimmmmm a răspuns:

Ideea e că omul are sentimente foarte puternice fără ca acele
sentimente să aibă ceva pur în spate, ceva lipsit de egoism. În general
marea majoritate a sentimentelor sunt derivate din forme de egoism, dar
nu direct, în general sub forma unei frici de ceva, iar în mediul în care
oamenii nu sunt ameninţaţi fizic, în general frica de leziune a egoului.
Adică ţi-e frică că cineva te va face idiot/idioată, ciudat/ă, urât/ă şi tot
aşa. Dacă aşa ceva s-ar întâmpla tu te-ai simţi foarte prost, aşa că nu
vrei să te simţi foarte prost şi ţi-e frică să nu te simţi astfel. Din frica asta
se nasc multe sentimente frumoase pentru lucrurile ce alină imaginea de
sine, ce alină egoul şi îi dau încredere în el însuşi. Adică ai sentimente
frumoase pentru cineva ce îţi zice lucruri măgulitoare pentru egoul tău şi
te simţi bine în preajma celor ce se poartă cu tine cu respect pentru că în
felul acesta îţi respectă imaginea pe care o ai în legătură cu tine. Altă
metodă des întâlnită este de a considera alţi oameni ca fiind „inferiori"
pentru a-ţi plasa egoul pe o poziţie de superioritate implicită. Ideea de
bază în toate aceste raţionamente, în general devenite automatisme
inconştiente, este de a lua fiinţa umană drept un obiect, drept ceva ce
poate fi caracterizat într-un singur corp total, unificat şi definitiv stabil şi
stabilit. Practic, în locul unui om viu tu raţionezi un obiect mental-om ce
are ataşate o serie de proprietăţi. Funcţie de acele proprietăţi, efectiv
funcţie de ele, adică poate chiar cuantificabil matematic funcţie, tu
stabileşti o valoare totală a imaginii mentale a acelui om şi o atribui
omului. F= personalitate x încredere în personalitate x aspect fizic x
putere intelectuală x moralitate x independenţă x condiţie materială x
abilităţi sociale x... etc. Procesul este în mod necesar derulat şi
asupra propriei imagini de sine. Adică atunci când vezi pe cineva, fie că
este un om în autobuz fie că este o rudă pe care o ştii de când erai mic,
îţi faci repede o imagine despre ea, ce include şi opiniile trecute, şi o
evaluezi: „mai superior", „mai inferior" sau „neutru", toate funcţie de
propria evaluare a imaginii tale de sine. Ce înseamnă imaginea ta de
sine? Păi mai nimic în mod real, ci doar o altă raportare la alţii şi la
opiniile altora despre tine. Spre exemplu dacă cineva îţi zice că eşti prost,
în mintea ta nici măcar nu se formează ideea de „omul aceste îmi
consideră slab intelectul", ci direct se trece la ideea de „omul ăsta mă
jigneşte, mă atacă". Deci în ecuaţia aia tu capeţi repede o notă foarte
mică la parametrul respectiv şi începi să te vezi ca „fiind naşpa", şi deci
egoul tău să sufere. Practic consideri o sumă de caracteristici ca fiind,, tu,,.

| xeon a răspuns:

Simplu, 2 maini, 2 picioare, un cap, un gat,
Capul-ochi
-nas
-urechi
-gura
Omul este deosebit, poate alege singur...

| KidoSmart a răspuns:

Ce este sigur:este o fiinta rationala, isi creeaza propriul viitor si cateodata nu este constient de ceea ce face

| Viuvi a răspuns:

Omul thinking e greu de definit.
Omul este o fiinta rationala asta e clar.Capabila sa aiba propriile pareri, sa ia decizii in ceea ce-l priveste.
O alta caracteristica a omului este puterea de a iubi, nu numai a indragi - calitate intalnita si la animale -
El isi poate crea singur viitorul, ...etc
Alte idei numai am!

| yami_2526 a răspuns:

Parearea mea! O fiinte distrugatoare care nimiceste orice ii sta in cale. O fiinta prea inteligenta pentru binele ei care se autodistruge incetul cu incetul. O greseala a naturii...pentru ca omul distruge natura. O fiinta care nu va vedea niciodata ce se afla sub nasul lui. O fiinta care poarta ochelari de cal cu o viziune limitata. O fiinta care urmeaza legea "oilor":cine nu e ca noi trebuie inlaturat cine e oaia neagra e izolat. Uite oaia aia se arunca in gol...hai si noi. O fiinta care din bunatatea intruchipata a devenit rautatea ambulanta

| Roxata a răspuns:

Un animal evoluatlaughing...hmm glumesc.
Destept cand poate
Prost cand nu vrea
Glumet cand are chef
Trist cand e rupt de realitate.

| mariaw a răspuns:

Complex

| alin_5728 a răspuns:

Un animal superior pentru unele fiinte.
Dar inferior pentru unele lucruri pe care nu le intelege.

| Ingerash Tsacanit a răspuns:

Depinde ce fel de om.
Cel BUN sau cel PROST.
BUN=Un om sensibil care are multe calitati, respectos...etc.
PROST="Necopt la minte", badaran, nesimtit...etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna,
Dupa parerea mea omul este deosebit...
Eu as caracteriza mai intai inteligenta omului, este o creeatura demna de a indeplinii aceste lucruri obligatorii pe pamant!
Creativitatea oamenilor nu o mai are nici o creatura de pe alte corpuri terestre!
Mie mi se pare deosebita abilitatea omului desi unii nu stiu ce ne-a oferit Dumnezeu!
O seara buna in continuare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incununarea creatiei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Paradox.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omul, creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omul este un soldat intr-o misiune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sal *** in gura