| wizopo2 a întrebat:

Cum ati fi vrut sa se termine romanul "Elevul Dima dintr-a saptea"?

3 răspunsuri:
| Adda27 a răspuns:

Ma asteptam ca dupa reintalnirea lor, personajul principal si Lotte sa ramana impreuna, sa se casatoreasca. Ar fi fost frumos.Insa cartea arata ca viata nu e intotdeauna ca in filme. Tu cum te asteptai sa se termine?happy

| wizopo2 explică (pentru Adda27):

Pai dupa ce iesea din spital, Dima sa se intalneasca cu Basu. Vorbind, Dima ii spune lui Basu ce mult ii lipseste Lotte. Imediat Dima afla de la acesta ca Lotte traieste. II spune-i tatalui sau ca merge cu Basu prin oras, fara a specifica de ce, si incep sa o caute. O gasesc intr-un final, iar Dima si Lotte se casatoresc.

Am rezumat in linii mari cam cum s-ar fi intamplat din punctul meu de vedere. Am ales scena imediat dupa ce au fost salvati si s-au trezit in spital, nu dupa 15 ani. Imi place mai mult varianta asta. Se regasesc dupa cateva zile : legatura nu s-a rupt. Pe de alta parte dupa 15 ani, normal ca fiecare si-a facut o viata si ii este greu sa o schimbe.( in cazul de fata : Lotte). Dar era bine oricum, numai sa ramana impreuna. Asa ma intristeaza ca nu au ramas impreuna. Pacat de final, ar fi fost perfect sa fie unul unul fericit.

| Adda27 a răspuns (pentru wizopo2):

Asa e. Ai dreptate...