| wizopo a întrebat:

Cum de artisti manga deseneaza asa de bine cu mouse pe calculator? Sau au vreun creion din ala smecher?

Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Animatiile asta se fac cu ajutorul tabletei grafice. O tableta grafica seamana cu un touchpad de la laptop, doar ca pe in loc de deget inregistreaza miscarile unui creion special.
De asemenea exista softuri speciale care faciliteaza crearea unor obiecte grafice: de exemplu in photoshop exista "pen"-ul, o functie cu care poti crea o linie dreapta sau curba din doar 2 clickuri.

4 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

Au un creion din ăla "şmecher" cum zici tu şi desenează direct pe ecran, care este touch screen... Cam aşa ceva http://www.popgadget.net/images/wacom_ux21.jpg

| Zartbitter a răspuns:

Fiecare om se înțelege bine cu unealta lui :-)
Pentru unii artiști vizuali unealta ideală este mouse-ul, pentru unii este tableta grafică (așa se numește, de fapt, acel „creion șmecher"), pentru alții este creionul și hârtia și apoi scannerul.
Dar majoritatea desenează cu ajutorul acelei tablete grafice, pentru că sunt niște unelte asemănătoare cu cele cu care deja s-au obișnuit: creionul și hârtia.

| niNNu a răspuns:

Exista tableta grafica.

| negru30 a răspuns:

Dar de unde stii ca sunt manga?