| missouri a întrebat:

Cum definiţi voi cuvântul "divă"?

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O persoană care a câștigat mulți simpatizanți!
Pa, pa.

| CosteaVlad a răspuns:

O artistă, cântăreaţă, acrtiţă, ce-o fi ea, care este foarte admirată de public. Un fel de VIP.

| CuppiDoon a răspuns:

O femeie modesta, care este mereu la moda, se poarta normal ...si stie ce vrea de la viata

Uite ce zice in DEX

Artistă foarte admirată de public.
Cântăreață sau actriță celebră, foarte admirată.
Cântăreață cu renume; artistă de cinematograf renumită; (peior.) femeie care dorește să fie admirată; femeie care frapează.
star.

| Nik a răspuns:

Diva= un fel de Vip, o fata sexy, admirata de toti din juru ei

| anyka18 a răspuns:

Poi o fata aranjata, frumusica, eleganta dar si pitzipoanca in acelasi timp.parerea meahappy

| ionik_1763 a răspuns:

Pitzipoanca laughing

| Rukhsandra a răspuns:

Divă este numită o cântăreaţă sau actriţă de succes, admirată de public.
Termenul, care derivă din cuvântul italian diva, forma de feminin a cuvântului divo, care înseamnă "divin", provenit şi el din termenul în latină: divus s-a folosit, iniţial, pentru a desemna o cântăreaţă de operă, de o valoare deosebită. Ulterior, prin extensie, termenul a început să fie utilizat pentru alte femei admirate în mod deosebit, inclusiv pentru cântăreţe de alte genuri de muzică sau pentru actriţe de succes.

| Nimic special a răspuns:

Diva este o persoana admirata cu realizarii, apreciata, celebra, frumoasa, prin felul ei de a fi o persoana foarte speciala obtine admiratia tuturor.
In ziua de azi toate tarancele se cred oh go on diva diva. ma rog alt subiect:d. [parerea mea]