| AlexanderChristianFenty a întrebat:

Cum descrieti cuvantul "feedback", ce inseamna mai exact? nu am gasit niciun raspuns pana acum.

Răspuns Câştigător
| Gabriel892 a răspuns:

Raspunsul meu la intrebarea ta este un feedback.

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai cautat, era foarte usor sa te uiti in dexonline: FEEDBACK s. n. (Cib., Psih.) Retroacțiune (1) care se manifestă la nivelul a diferite sisteme (biologice, tehnice etc.) în scopul menținerii stabilității și echilibrului lor față de influențe exterioare; retroacțiune inversă, conexiune inversă, cauzalitate inelară, lanț cauzal închis. [Pr.: fídbec] – Cuv. engl. Cand nu stii un cuvan cauta-l acolo.

| XtmCamiii a răspuns:

Ai gresit tu scrierea se scrie feed and back adica=>hrana pentru animale şi înapoi
funda?

| EpicWIN a răspuns:

Adica cum ar fi dai feedback cuiva despre ceva, inseamna ca iti spui parerea lui despre el. daca ti-a placut sau nu.

| Melissa_5072 a răspuns:

FeedBack-ul este o Forma specifica de mesaj (reactie la mesajul initial ) prin care :

Se poate cunoaste impactul comunicarii emitentului in comportamentul destinatarului (perceptia, interpretarea si redarea mesajului initial)
Se da informatie despre consetintele uni anumit comportament asupra comunicari si despre posibilitatea de adaptare si schimbarea situatiei

FeedBack-ul trebuie sa fie o invitatie la interactiune prin comunicare si la creeare sau aprofundare de relatie

Pentru a fii eficace FeedBack-ul trebuie :

Sa realizeze scopul propus (comunicare eficace si eficienta)
Sa pastreze relatia cu interlocutorul intacta deschisa nedefensiva.
Sa asigure desfasurarea procesului de primire furnizare, de FeedBack si in viitor

| SamSon a răspuns:

Feedback e alcatuit din 2 cuvinte: feed=hrana si back=inapoi
unele cuvinte din lb. engleza nu se traduc in lb.romana si raman la fel.

| iReal96 a răspuns:

Feedback adica cum ti-se pare tie...
cum ar veni : raspundeti la acest Feedback : va place TPU? -da -nu
si daca zici da sau nu inseamna ca ai participat la feedback. sondaj cum ar veni!

| RealLife a răspuns:

FEEDBACK s. n. (Cib., Psih.) Retroacțiune (1) care se manifestă la nivelul a diferite sisteme (biologice, tehnice etc.) în scopul menținerii stabilității și echilibrului lor față de influențe exterioare; retroacțiune inversă, conexiune inversă, cauzalitate inelară, lanț cauzal închis. [Pr.: fídbec] – Cuv. engl.

| Overdose a răspuns:

Feedback înseamnă a-ţi oferi o părere despre ceva anume. O opinie despre un site anume, o firmă etc.

| GerontofilulCel a răspuns:

"Feedback" poate fii definit ca un raspuns, o reactie la o actiune a ta. De exemplu, aplici la un job, iar angajatorul revine cu un "feedback".

| reyhc a răspuns:

Feedback cer de obicei firmele mari care vor sa-si perfectioneze 'abilitatile'. Cum sa-ti explic mai babeste... sa spui parerea ta, sa zici ce-ti place si ce nu.

| Kanpeki a răspuns:

Feedback=raspuns(comentariu)

| Castorul a răspuns:

A orimii un feedback inseamna sa primesti un raspuns/o reactie.
Adica sa aflii parearea altora despre un produs sau despre ceva ce ai facut tu happy

| Skillzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Feedback-ul este ca si un reply.
De ex;
Subject; salut costica
mesaj; bla bla vezi ca gigel e la magazin bla bla.
Si tu ca sa-i raspunzi ii da-i reply adica feedbackwinking.

Răspuns utilizator avertizat
| andreea2966 a răspuns:

Feedback -
Substantiv feminin
1. feedback
2. retroacţiune
3. repercursiune
4. contracarare
5. reacţie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Feedbackul e atunci cand exista sau se cere un anumit raspuns de orice natura. spre exemplu cand un profesor explica ceva, feedbackul ar fi intrebarile ulterioare ale studentilor legate de subiect, interesul acestora in legatura cu subiectul. funda?

| CrazyTeenager a răspuns:

Feedback-ul poate fi devenit ca o reactie ce se petrece in urma unei actiuni pentru a asigura continuitatea acesteia.

| maimutel a răspuns:

Cred ca; parere; e cel mai apropiat de ce cauti tu...