| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Cum e cu schimbările de la ora de iarna la ora de vara și invers?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In ce sens te referi?

| Brizbriz a răspuns:

E o TAMPENIE gandita de nustiuce fosila sfanta americana, care in nemaipomenita lui inteligenta a vrut sa "salveze" lumanari

lucru care la momentul respectiv a parut inteligent, dar in ziua de azi e o imbecilitate amarata, pentru ca produce intarzieri in transport, confuzie, strica ciclul de somn samd, toate astea pentru o ora prapadita mai putin de consum pe iluminare

iar in UE si a existat un proiect de abandonare a imbecilitatii asta amarata, dar s-a pierdut in pandemie crying

| SharpEagle a răspuns:

Cum sa fie, ce iei pe mere, dai pe pere...

Din ce perspectiva intrebi? Nu intelegi solstitiul si echinoctiul sau?

| Ciocinta_Alexandru_1976 explică (pentru SharpEagle):

De ce răspunzi fără rost?

| SharpEagle a răspuns (pentru Ciocinta_Alexandru_1976):

Pai, crezi ca intrebarea ta face vreun sens? Are vreun rost ce se poate intrezari?
Cum ar fi sa intreb eu: "cum e cu calculatoarele astea?".
Nu-i asa ca te-ai uita la mine ca la OZN-uri?

Invata sa pui o intrebare, prietene.

Stii care-s caracteristicile de baza ale unei intrebari bine formulate? Sa contina: cine sau ce, cum, de ce sau cand si sa aiba acuratete, completitudine, sa nu fie ambigua, echivoca.

In esenta, ti-am raspuns corect: ce iei pe mere, dai pe pere.
Adica, ora care se da inainte primavara o consideri pierduta, dar o iei inapoi toamna, cand se da ceasul inapoi, deci ai recastigat-o.

| KR0N5TADT a răspuns:

Cum e ce?