| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi conving parintii sa-mi cumpere un catel

53 răspunsuri:
| Balea_Alina_1996 a răspuns:

Lafel se întâmplă şi la mine. prima dată a vrut mama şi nu a vrut tata. acum nu mai vrea mama. şi tata nu am vorbit încă, deoarece nu e în România. Eu m-am gândit să le dau timp 1 lună mama să-mi spună ce să fac, să fiu cuminte şi bineînţeles să învăţ ceea ce fac şi fără să să mă pună cineva. odată i-am spus mamei şi a zis că da' ce înveţi pentru mine? şi eu i-am spus nu dar merit şi eu să fiu răsplătită. am avut un caniche negru micuţ când aveam vreo 5-6 ani l-am ţinut cred că o lună sau mai mult ( nu mai ţin minte că eram mică) apoi l-au dus la ţară a făcut căţei, pe ea (Carra) a călcat-o maşina o dată şi s-a refăcut, apoi a făcut căţei mulţi tata i-au dat căţei la tot neamu', şi acum rudele mele au căţei din Cara şi eu nu mai am de ani de zile... i-am spus că acum m-ai pot avea grjă de un căţel când mă fac mai mare merg la facultate şi d-astea şi n-am timp. nu înţlege delocc!

| raluca18 a răspuns:

Eu am fost in aceeasi situatie, insa la mime mama vroia dar tata nici in ruptul capului pana la varsta de 12 ani cand l-am convins ca pot sa am grija de un caine caci necesita multe si plus de asta trebuie sa ai tu bani sa il cumperi. Inainte de toate gandeste-te ca un animal respectiv cainele necesita timp, spatiu, afectiune ...eu iti urez mult succes

| cristyna13 a răspuns:

Mai toti aveam aceeasi intrebare nu stiu ce sa le mai zic ca sa-mi ia le-am zis 1:o sa iau note foarte bune la scoala daca imi luati caine, 2 o sa am eu grija de el eu ii dau mancare eu il spal eu curat dupa el. 3 daca nu imi luati catel inseamna ca nu ma iubiti crying 4 i-am cumparat mamei de craciun o bluza insotita de o scrisoare de la "mosul"in care zicea sa imi cumpere caine si nimic

| TheM0nst3R a răspuns:

Nu stiu cum sa iti explic dar daca vrei conecteaza adreesa asta de mail : mihapy00: ca nici pe mine nu ma lasa adica tata nu ma lasa ca pe mama am convins-o

| deeajustinx a răspuns:

Cand eram mik era usor big grin atunci mi-au luat in jur de 7 catei si de niciunu nu am avut grija. acum cand sunt mai mare si chiar imi doresc unul si le-am promis ca voi avea grija de el, nu mai au incredere in mine crying am o pisica X-( si ma dispera! dar mai am un bichon maltez dragut :X:X:X dar nici de ala nu am avut grija deci l-au dus la tarasad nu stiuhh ce sa fakkkkkk...cainele pe care il vreau ii 330 eurooo ...decii ii cam mult sad

| Izy10eye a răspuns:

Si eu imi doresc un labrador.Parintii mei zic:Cand plecam undeva, cu cine o sa stea?

| Ana_6759 a răspuns:

Foarte bune raspunsuri avem aici.Eu am intrebat-o pe mama de ce nu vrea sa ne luam un catelus si ea a spus ca naparleste si ca face treburi in casa.Eu i-am explicat ca daca ii ingrijesc blana aproape ca nu naparleste si ca poate fi invatat sa isi faca nevoile la tavita sau afara dar tot nu intelege si e si suparacioasa si nu indraznesc sa fac crize ca apoi se supara si nu ma mai iarta in veci.

| Ana_6759 a răspuns:

Si eu am facut tot posibilul...Dar acum m-am resemnat ca numai cand voi fi adulta voi putea avea un caine.Iar voua,as vrea sa va luati mintea de la caini de rasa daca santeti copii, fiindca atunci nici nu ma mir ca cine da atati bani pentru o javra de rasa? Adoptati un sufletel trist, de pe adoptiicaini.ro,strada sau adapost.Va fi gratuit sa-l aveti, mai usor de ingrijit si nu trebuie platiti banii aceia ce ma ingrozesc pe ei.Cautati pe net catei cu povesti triste,dintre cei care va plac, povestiti parintilor despre ei, sigur se vor induiosa si intrebati-i "Nu vrei sa adoptam unul dintre ei?"Si tot incercati asta impreuna celelalte sfaturi de aici si sigur veti reusi...Eu nu pot pentru ca tatal meu este rigid de nu-l poti convinge ABSOLUT nimic daca el nu vrea si cred ca este un fel de boala psihica asta la el.Mult succes!

| Luchian_Gabriela_1996 a răspuns:

Poate sati iala 11ani

| cristi_7338 a răspuns:

Bah fratzilor, eu vreau un catel, tata a avut vreo 4 ciobanesci germani,si vreau si eu unul,daca vorbesc ceva despre un catel cu mama de fata ma impusk in cap,tata zaike ca nunt prea plangecios(sont baiat,asta e),am avut ceva mai demult un catelus,care era de la un vecin de-al meu,eu nu stiam ca pot sa fac c vreau cu el,dar,daca stiam,ii faceam o cusk sa nu fuga din curte singur,inevitabiluls-a produ s,l-a calcat o masina, in scurt timp a murit, am plans vreo 2 luni de atunki.eu de cate ori vb cu tata de catei plang, si imi zice ca daca moare catelul pe la 12-14 ani nu o sa imi mai revin, dar eu tot vreau un ciobanesc germa, pe 18 este ziua mea si a tatalui meu,luna asta, spuneti-mi ce sa fac ca sa imi faca tata cadou un ciob anesc german, sunt disperat dupa un ciobanesc german de 1 an,pls help meeeee, adresa mess:ionut_fastboy98, pls help me, sfaturi pe mess, am 13 ani, respect

| horiaujoc a răspuns:

1: fa curat prin casa du gunoiul chestii responsabile
2: ia numai note buna o peroada de maxim 3 saptamana.
3: convingei sati ia un catel : spune-le ca o sa fii foarte grijuliu si de astea ca o sal hranesti ETC ETC... mult norock!winking funda pls
4:

| Maria10 a răspuns:

Azi mi-am convins si eu mama sa imi iau caine.
am luat numai de 10 la scoala si mi-a promis ca daca termin la scoala cu 10 imi ia catel.iar eu i-am promis ca o sa am grija de el si o sa ajut la treburile de acasa

| Sigra a răspuns:

Pai.....nustiu cum sa-ti zic! La mine s-a intamplat asa: Apropo am 10 ani! happy tongue
Deci: Cand m-am dus la scoala am rugat pe un coleg care avea7 puisori de bichone maletz l-am rugat ca de ziua mea implineam (11 ani) era a doua zi! happy Am rugat-o pe mama sa imi faca o petrecere ca sa invit pe toti colegii/colegele. Mama a zis:Bine, scumpo! A venit ziua cea mare! Cand a ajuns Darius (colegul meu) a venit cu un cadou urias! Cand era vremea sa deschid cadourile, l-am deschis frate, ce crezi! Era un catel bichon de plushhh! Dar am zis cu o privire dezamagitoare catre Darius: WowwI! Ce tare! sad :p Dar... dupa spatele lui Darius era un catelus bichone care a scherlaiiit! Atunci l-am luat in brate, i-am multumit!
Deci! Cam atat zic. Sper ca te-am ajutat! BYE... Funda?

| lary98 a răspuns:

Sincer si eu vreau un catel.Din acela mic, alb si pufos dar sati convingi parintii e foarte greubroken heart

| Savin_Maya_Alexandra_1994 a răspuns:

1.Ii bati la cap pana spun da
2. faci desene si le puipe frigider
dar eu am un catel si l -am obtinut uitandu-ma la filme cu catei in timp ce plang

| nory007 a răspuns:

Spune-mi si mie daca aflii! laughing mama nu ma lasa sa tin caine in casa, iar tata nici atat. crying

| andreeadea99 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema! mama mea a vrut catel dar cand i-a spus tatalui meu el a zis NU! a 2 zi mama se razgandise si ea si acum nu mai vor! as vrea atat de mult un catel dar nu pot sa-i conving ei vor sa-mi cumpere o pisica pentru ca spun ca nu trebuie sa o scoti afara, dar eu sunt de parere ca trebuie scoasa si o pisica afara, si inplus nu imi doresc o pisica... Am mai avut 3 catei pana acum si de doi am avut grija f. bine deoarece mama statea acasa dar de ultimul nu pre am avut grija dk puteti sa ma ajutati nu ezitati sa o faceti crying

| Yonella19 a răspuns:

Eu am primit un catel de ziua mea ( bichon metiz ) doar spunand mereu " De ziua mea as vrea un catel, NEAPARAT! ", dar nu stiu de ce, cred ca fiindca facea prin casa, l-au dus la bunici sad. Dar nu le-am promis si ca invat, de fapt, ei stiu ca sunt responsabila, dar... sad Nu nai am nimic! crying((

| Elena_Andreea_1990 a răspuns:

Spune-i ca el o sa fie o mare responsabilitate a ta si ca o sa faci orice iti cer chiar orice numai sa-ti ia caine

| Georgiana_Toma_1974 a răspuns:

Eu ma chinui de 13 ani sa ii conving pe parinti dar nu merge. Poate tu ai mai mult noroc.Bafta!

| astamicaebestialasirea a răspuns:

Le zici ca nu poti sa rezisti fara un catel

| Dumitrescu_Maria_1979 a răspuns:

Mda..si eu ma rugam de ei.Mama mea sta in alt oras pentru un timp ca sa invete Germana, ca sa mergem in Germania, merge toata familia. Daca era dupa tata deja aveam catel rolling on the floor.
Nu prea a durat mult sa ma rog de ei dar mi-au promis ca o sa imi cumpere in Germania, acum mai vedem rolling on the floor

Întrebări recente