| NorBy0 a întrebat:

Cum pot diferentie valoarea predicativa,auxiliara, copulativa? cum as putea sa le aflu mai usor?

Răspuns Câştigător
| Hexiled a răspuns:

Vb e predicativ cand poate fi inlocuit ex Cartea e pe banca (e=se afla)iar cele copulative nu pot sa fie inlocuite pot primi funda atata am stiut

3 răspunsuri:
| cristina6666 a răspuns:

Predicativa-atunci cand formeaza singur predicatul-cartea este deschisa
auxiliaracand este verb ajutator:am fost-a avea, au sa vina-a avea
iar copulative cand nu sepot inlocui cu a exista a afla si a se gasi

| Theo293 a răspuns:

Valoarea predicativa o au majoritatea verbelor, insa verbul a fi are 2 valori :
1) Valoare predicativa: atunci cand se poate inlocui cu ''exista'' sau ''se afla''.
ex.: Cana este pe masa. (Cana se afla pe masa)
2) Valoare copulativa : cand nu se poate inlocui cu ''exista'' sau ''se afla''
ex.: Penarul este rosu.
Exista o lista cu verbe copulative:
a deveni (este întotdeauna copulativ)
a ieși (când are sensul de a deveni)
a se face (când are sensul de a deveni)
a ajunge (când are sensul de a deveni)
a rămâne (cand nu are sensul de a sta)
a însemna (cand nu are sensul de a nota)
a (se) părea (cand arata aparenta)
a reprezenta
a se numi
a se chema
a se naște
a constitui
a costa

Un verb auxiliar este un verb ajutător (fără sens lexical deplin), asociat funcțional cu o anumită formă a unui verb principal (cu sens deplin) pentru a alcătui o altă formă a acestui verb, numită formă compusă.
Ele sunt:
a fi
a avea
a vrea

| Dianaelena123 a răspuns:

Valoarea predicativa exprima locul in care te alfi.> ex: Eu sunt in clasa. <
Valoarea copulativa exprima ceea ce esti > ex: Noi suntem elevi. <
Valoare auxiliara. Ajuta la formarea unui timp. Deoarece verbele auxiliare sunt verbe nepredicative ( nu pot forma singure predicat). ex. Sa fi mers acolo si tot nu as fi crezut. Verbul auxiliar aici este a fi. Verbele auxiliare sunt : a avea, a fi, a vrea. Sper ca te-am ajutat. Funda? happy