| Di7 a întrebat:

Hei! Ma puteti ajuta? Azi am teza la romana. Cum puteam sa demonstram cand un text sau o poezie are genul liric?
Cum imi dadeam seama ce mod de expunere
dintr-un text? si de la verb. ce f.s sintactica avea adica predicativa, auxiliara si copulativa dar cum puneam intrebarea? stiu..am uitat multe. Dau funda pentru cel mai bun raspuns! Va rog da-timi si exemple.

3 răspunsuri:
| alleluiaah a răspuns:

Http://copyrightdea.wordpress.com/tag/genul-liric/
Vei gasi putin mai jos un model pe care l-am folosit si eu la teza si am obtinut punctajul maxim. Acest site e genial si m-a ajutat foarte mult. Sper ca te-am ajutat si succes la teza! :* :)

| sweetgirl68 a răspuns:

Predicatele nominale se formeaza cu verbul 'a fi' +un subst, adj iti dai seama ca este predicat nominal daca NU poti inlocui verbul a fi cu 'a exista' si 'a se afla' daca poti inlocui verbul 'a fi' cu cele doua verbe mentionate mai sus inseamna ca este predicat verbal.
ex: este frumos-predicat nominal care este alcatuit din verb copulativ(este)si nume predicativ(frumos)
ca verbe auxiliare exista 3:
-a fi(ex:sa fi mers)
-a avea(am scris)
- a vrea (voi merge)
ele ajuta la formare a timpurilor verbale. sper ca te-am ajutat cat de cat. succes
p.s. ce clasa esti?

| Fcsb_Sergiu_1999 a răspuns:

Pai in primul rand scrii definitia genului liric apoi opinia ca e gen liric dupa aia in primul rand in al doilea rand http://meditatii-la-romana.blogspot.ro/......xt_19.html