| dudulina17 a întrebat:

dau test la romana si a zis profesoara ca ne va da spatii punctate cu informatii despre verb cumprinzand moduri, timpuri, marci ale diatezelor, moduri personale si nepersonale, functii sintactice! ce credeti ca mi-ar putea da..adica nu prea stiu ce as putea invata!
si ne va da si de recunoscut valoare predicativa, auxiliara si copulativa a verbelor : a fi, a vrea si a avea + de alcatuit enunturi cu ele! imi puteti spune pentru fiecare in parte cum este ma refer la valori si daca sunteti draguti si un exemplu(propozitii) si cum sa le recunosc ca nu prea le-am inteles.!
multumesc mult!

1 răspuns:
| RoOByY a răspuns:

Baga si uh la categoria Educatie si Cultura Generala!