| dudulina17 a întrebat:

dau test la romana si a zis profesoara ca ne va da spatii punctate cu informatii despre verb cumprinzand moduri, timpuri, marci ale diatezelor, moduri personale si nepersonale, functii sintactice! ce credeti ca mi-ar putea da..adica nu prea stiu ce as putea invata!

si ne va da si de recunoscut valoare predicativa, auxiliara si copulativa a verbelor : a fi, a vrea si a avea + de alcatuit enunturi cu ele! imi puteti spune pentru fiecare in parte cum este ma refer la valori si daca sunteti draguti si un exemplu(propozitii) si cum sa le recunosc ca nu prea le-am inteles!

multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| AliinaM a răspuns:

Diateza activă în contrast cu cea pasivă: Copiii au cules cireșe -
Cireșele au fost culese de copii
diateza activă în contrast cu cea impersonală: Salariații cîștigă mult - Se cîștigă mult
Formele verbale nepredicative/nepersonale sînt uneori considerate moduri împreună cu cele personale, dar, din cauza unor diferențe fundamentale în de natură semantică, morfologică și sintactică, în gramatica modernă sînt luate separat
În limba română există patru forme verbale nepredicative. Acestea nu au rol de predicat
Infinitiv
Ți-am dat-o pentru a te ghida
A se păstra în loc răcoros și uscat
A învăța bine o limbă străină poate dura ani.
Au luat-o fără a ști ce să facă cu ea.
Participiu
Pariul a fost mărit
Căsătoria ne va fi binecuvîntată
Hoții erau înconjurați
Cămășile au fost șifonate
Gerunziu
M-am încălțat în grabă, uitînd să mă leg la șireturi.
I-a enervat pe toți, netăcînd din gură
M-am trezit, nemaiputînd dormi
Ne-am dus la piață gîndindu-ne la ce să cumpărăm.
Supinul este o formă impersonală și nepredicativă a verbului avînd în general trăsături substantivale:
Mersul pe jos este sănătos
Nu mă deranjează lătratul cîinilor
A răcit după atîta așteptat în ploaie.
Frigul nu mai este de suportat
Fumatul interzis!
Forme verbale Predicative
În limba română există cinci moduri personale.Aceste moduri personale au rol numai de predicat
Indicativ
Prezent: Învăț, înveți, învață, învățăm, învățați, învață
Trecut
Perfect compus - exprimă un proces trecut și încheiat dar neprecizat în timp
Am învățat, ai, a, am, ați, au învățat
Imperfect - exprimă un process trecut dar neterminat în momentul vorbirii
Învățam, învățai, învăța, învățam, învățați, învățau
Mai mult ca perfect - exprimă un process trecut și încheiat înaintea altui process trecut și încheiat
Învățasem, învățaseși, învățase, învățaserăm, învățaserăți, învățaseră
Perfect simplu - exprimă un process trecut și încheiat momentan sau într-un interval de timp delimitat
Învățai, învățași, învăță, învățarăm, învățarăți, învățară
Viitor: Voi învăța, vei, va, vom, veți, vor învăța
Viitor anterior: Voi fi învățat, vei, va, vom, veți, vor fi învățat
Viitor popular: O să învăț, o să înveți, o să învețe, o să învățăm, o să învățați, o să învețe
Condițional-optativ
Prezent:
Aceste scînduri ar fi cam greu de ridicat.
M-aș duce dar n-am chef.
Chestiile astea nu v-ar ajuta cu nimic.
Ți-aș da-o dar am pierdut-o.
Perfect:
Aceste scînduri ar fi fost cam greu de ridicat.
M-aș fi dus dar n-aveam chef.
Chestiile astea nu v-ar fi ajutat cu nimic.
Ți-aș fi dat-o dar am pierdut-o.
Imperativ
Pleacă!
Scoală-te!
Urmărește-i!
Povestiți-ne!
Conjunctiv
Prezent:
Mi-aș dori să pot.
Vrem ca tu să ne arăți
Majoritatea copiilor nu vor decît să se joace.
Perfect:
Mi-aș dori să fi putut.
Voiam ca tu să ne fi arătat.
Mai bine ar fi fost să ne fi dus altundeva
Prezumtiv
Prezent:
Crezi că o fi acolo?
Ne-or vedea dacă-l facem aici?
S-or duce fără noi?
Perfect:
L-o fi mîncat?
O fi fost în sală?
O fi plecat deja, dar nu sînt sigur
Funda? big grin