| Anonim21321 a întrebat:

Cum rezolv problema:Un excursionist si-a propus sa parcurga un traseu in 2 zile.In prima zi a parcurs 3 pe 5 din traseu, iar a doua zi restul de 12 km.
a)Care este lungimea traseului
b) Cati km a parcurs in prima zi?

stiu ca e o problema usoara, dar pur si simplu nu imi vine ideeahappy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

3/5*d+12=d (amplifici pe 12 si d)
3d+60+5d=>d=30(unde d=drumul)

In prima zi a parcurs 18

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

De ce clasa e? a 1-a sau a 2-ahee hee?
Daca in prima zi a parcurs trei cincimi rezulta ca-n a doua zi a parcurs doua cincimi, deci doua cincimi egal 12 km, deci o cincime egal sase km, deci in total 30 de km sunt
b) 30-12 daca-ti da mai mult sau mai putin de 18, nu mai calculahee hee

| daniel12345 a răspuns:

12=2/5 din traseu => 6=1/5 => traseul are 6*5=30km
prima zi 30-12=18...

Răspuns utilizator avertizat