| YumiSukinanda a întrebat:

Cum s-o inteb pe mama daca ma lasa sa merg la o fata? nu cred ca ma lasa...cum as putea sa-i zic? avand in vedere ca fata aia sta la vreo 2 km departare dar e colega mea! funda+vot, urgent va rog!

5 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Pur si simplu spune-i sincer ca vrei sa mergi pe la ea. Si in al doilea rand, promite-i ca te intorci acasa intr-un anumit timp si respecta ora.

| claudiu11re a răspuns:

Pai zi ca te duci la alt coleg si sa te joci cu el sa va uitati al un film si de fapt tu te duci al colega asta a ta e cel mai simplu

| criisz a răspuns:

Invit-o mai intai la tine, sa o cunoasca si ai tai. Apoi daca e nevoie, roag-o sa vorbeasca cu parintii colegei tale sa fie siguri ca esti acolo si ca esti in siguranta.

| ioanais a răspuns:

In primul rand, nu minti, va afla si alta data chiar ca nu te mai lasa. In al doilea rand, incepe discutia hotarata sa o convingi si pregateste-ti argumente: fa o lista cu motivele pentru care crezi ca nu te-ar lasa si gaseste rezolvari (de exemplu distanta - poate merge cineva cu tine sa te duca pentru a nu merge singura? pot veni parintii ei sa te ia? - sigur exista aici o rezolvare). Fa legatura intre parintii tai si ai ei, spune-i ca poate vorbi cu ei sa vada daca e in regula pentru ei sa te duci si ca oricum te poate suna acolo sa vada daca totul e in regula. Daca nu aveti cum comunica prin telefon, roag-o frumos sa mearga cu tine acum, sa-i cunoasca parintii, astfel de acum incolo va sti exact unde te duci si cine te are in grija cat esti acolo. Cea mai mare temere a unei mame este ca ti s-ar putea intampla ceva cat nu esti sub ochii ei, deci indeparteaza-i aceasta temere gasind solutii pentru a-i arata ca esti in deplina siguranta.
In rest, gandeste-te din ce alte motive nu te-ar lasa, si gaseste o rezolvare pentru ele.

| Theman234 a răspuns:

Trebuie in primul rand sa programezi intalnirea! Intalnirea trebuie programata(adica, vorbit cu parintii)cu maxim o saptamana inainte!
Normal ca o sa te intalnesti cu fata aia!
Daca vrei mai rapid trebuie sa faci ochi de catelus si sa-i implori sa te lase.In cel mai bun caz te vor duce maine, in cel mai rau peste 4 zile.