Cum sa ma distrez fara sa cheltuiesc prea multi bani?

Pentru ca anul acesta se pare ca nu vom scapa de criza si nu ne vom permite distractii costisitoare, este bine sa gasim variante de distractie care sa nu coste prea mult. Exista modalitati ieftine si distractive de a-ti petrece timpul liber. Iata cateva sugestii.

Pentru acasa

Ca sa te distrezi cu prietenii, va puteti intalni la un amic acasa si acolo gasiti chestii distractive de facut:
  • Puteti incerca unjoc de carticare sa-i implice pe toti si sa fie distractiv: Whist, Popa prostu', Poker si alte jocuri. Puteti sa jucati pe porunci, cel care castiga ii da o porunca celui care pierde.
  • Acasa mai puteti juca Mima, Adevar sau provocare, Remy, Monopoly sau alte jocuri care i-ar putea antrena pe toti sa interactioneze.
  • O alta solutie ieftina ar fi sa inchiriati/cumparati filme pe care sa le vedeti acasa, alaturi de cateva portii de popcorn si distractia poata sa inceapa.
  • Fetele pot organiza o petrecere in pijamale. In acea seara puteti sa va uitati la un film de groaza si sa trancaniti despre diverse subiecte pana noaptea tarziu.
  • O alta modalitate de a te distra o reprezinta jocurile online, poti sa te joci cu mai multi prieteni si sa va distrati impreuna.

In aer liber sau in oras:
  • Daca vrei sa iesi din casa, poti face diverse activitati in aer liber, iarna la patinoar, vara – plimbari prin parc si mers cu barcuta sau hidro-bicicleta, merge chiar si un gratar. Daca ai role sau bicicleta, stii ce ai de facut.
  • Mai poti iesi in parc la diverse jocuri: fotbal, baschet, volei, badminton, tenis de picior etc.
  • Daca vrei sa te duci la cinema iar biletul ti se pare prea scump, alege un cinematograf “de moda veche”, nu unul dintr-un mall, si profita de reduceri.
  • In cazul; in care vrei sa mergi la teatru, dar nu prea iti permiti, urmareste spectacolele studentilor de la facultatile de teatru. Poti da peste niste piese interesante, bine puse in scena.
  • Pentru cei care apreciaza arta, istoria, o vizita la muzeu nu costa mult.

19 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Plimbare, o carte buna, sau o seara placuta alaturi de prieteni

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Daca ma invita si pe mine fetele la petrecerea in pijama distractia poate sa inceapa, sau cum era ca mi-a placut ideea? laughing

| JeSa a răspuns:

Folositoare sfaturilehappy, ţintongue să mulţumesc frumos!

| waXonwaXoff a răspuns:

Sau ne machiem cu ochii inchisi, ne rujam cu ochii inchisi

| MisterKat a răspuns:

Sunt destul de bune sfaturile de mai sus...
Cel mai bine e sa stai acasa si sa te distrez, daca nu ai bani. Un lucru e clar, chiar daca pentru multi dintre voi, banii nu aduc fericirea, eu va spun ca ei o intretin! Cei ce folositi des aceasta expresie, ar trebui sa renuntati la orice fel de obiect si sa donati banii, mai puteti trai dupa aceea? Nu cred!

O zi buna!

| sorin a răspuns:

O plimbare in natura, sau in casa cu prietenii, se joaca rummy, carti, monopoly etc.

| Kanghu a răspuns:

MistrKat-daniel.bv daca tu spui ca fara bani nu poti traii e adevarat. Dar chiar si asa banii poa sa nu aduca fericirea, dar totusi avem nevoie de ei ca sa traim.

| Oktavian a răspuns:

Ok prefer aerul liber

| Dmonik a răspuns:

Totul se reduce, in fond, la a face fata crizei cu succes!
Recomand ca de acum inainte sa va hraniti doar din dragostea voastra!
Avantaje: e placut, util organismului, sanatos, reduceti consumul de alimente si va incalziti in mod economic!
In fine, e ca si cand ati cadea closca: mancati o data la trei-patru zile!

| ileanaadrianastan a răspuns:

Citeste!

| Pisik a răspuns:

Un film cu niste prieteni. Niste popcorn, un suc si ati rezolvat destul de ieftin.
O plimbare pe mal. poate chiar si o aventura pe la hinte laughing
O escapada la padure, la un picnic vara. :X Sau un volei, fotbal. depinde de gusturi big grin
Seara cu prietenii la niste carti.
Un karaoke la tine acasa. doar cu prietenii apropiati. laughing Cel mai sigur daca nu ai o voce "lucrata".
Nu numai cei bogati se distreaza.Stii cum se spune big grin Cele mai frumoase lucruri in viata sunt gratis

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti iei un gram de hash si te distrezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa dai bani ca sa te distrezi distactia vine de la sine. dai drumu la muzica stingi lumina iei 2 3 prieteni si dansati asta e distractie frate.love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Punctul 1. Distractia la un amic acasa costa, chiar daca e vorba de un joc de carti nu te poti duce cu mana goala. Pokerul e joc de noroc, bine. e demostrat stiintific ca nu ai nevoie de noroc pentru a castiga dar e trecut la aceeasi categorie dar trebuia sa nu uitati si de barbut.
Vecinii vor fi tot timpul impotriva si cand e "distractia" in toi te trezesti cu politia la usa pentru ca majoritatea apartamentelor nu sunt protejate fonic intre ele, iar politia te va trimite tot timpul sa faci galagie in club si nu la tine acasa, adica iti va aminti ca nu esti stapan la tine in casa.
. Inchiriatul filmelor se face in alte state, la noi exista piraterie. Portia de popcorn poate face mizerie si nu stiu cati dintre amici ar accepta asa ceva pe covorul proaspat spalat de mama ta(proprietari de locuinte veti fi la pastele cailor ca sa nu va pese de covor).
Petrecerile in pijamale se lovesc de problemele de mai sus asa ca nu vad in pe la vecine modul asta de relaxare devenind realitate. Iar filmele de groaza se vad doar cu "iubi"pretex pentru care il strangi de…coaste.
2.Aerul liber! cum spunea soarecu’ de mai susrolling on the floorPlimbarile prin parc trebuie facute cu masca de oxigen la gura pentru ca nimeni nu are chef sa miroasa toti rahatii de caine de prin parcuri, iarba verde nu trebuie calcata asa ca nu stiu cum dracu vei face un gratar. Apropo de gratar, merge si o manea si poate iti aduci amicii aceia stilati cu care joci monopoly, petreceri in pijamale si cu care evident vizualizezi manele de groaza.
In cazul in care nu ai bani de cinema te poti duce la un cinematograf mai clasic unde vei constata ca i-a luat locul un club de streptease. Daca ai norocul si gaseti astfel de cinematografe vei fi tot timpul cu ochii in patru sa nu te trezesti cu guma de mestecat in parul prietenei sau sa-ti arda vreun descreierat hainele cu tigara.
Iti mai ramane teatrul alcatuit din cateva personaje deprimate si cu un salariu de-I arunca pe majoritatea in cartea recordurilor la categoria supravietuire.
Acestea fiind scrise ma duc la muzeu sa-mi clatesc ochii in cateva dezgropaciuni si cine stie poate ghidul e obunaciune de femeie…adio!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

stai cu prietenii pe banca in parc cu muzica la tel si bei o bere e cel mai simpluwinking credeti-ma si puteti discuta despre orice. bine asta seara cand nu e mai nimeni pe acolo si nu te intreaba Chitcoace ( Garcea ) de sanatatewinking... si te distrezi. bine sa fie vara sa nu stai cu 10 geci pe tinehee heehee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt super sfaturile... Imi plac, cred ca voi urma citeva din ele! happy mersi!

| contygos a răspuns:

Imi pare rau, dar nu poti!

| contygos a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, dar nu poti!