| dannyadmin a întrebat:

Cum sa ma invat sa scriu la tastatura fara sa o prives, si rapid, este vreo metoda eficienta, multumes anticipat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exita programe speciale pe internet. Dar in principiu trebuie sa incepi cu jumatate din randul de sus, apoi treci la cealalta jumatate, apoi le unesti. Nu insista prea mult, revii mai tarziu, treci la al doilea rand. Dupa ce ai exersat pe toate trei randurile poti sa incerci si pe intreaga tastatura, doar sa incerci, exersare pe portiuni aduce totusi rezultate mai bune. E important sa alternezi portiunile pe care te antrenezi, astfel iti antrenezi memoria de lunga durata.

8 răspunsuri:
| Ciprian a răspuns:

Da, exista o metoda eficienta si anume exersarea...
Exerseaza sa scrii si vei incepe sa scrii din ce in ce mai repede si fara sa o mai privesti pentru ca vei invata ordinea si locul literelor
Succes!

| cυρcαкє a răspuns:

Pai la inceput trebuie sa te uiti, ca sa te obisnuiesti si sa stii unde e fiecare tasta. Apoi cand devii mai profesionist la asta n-o sa mai trebuiasca sa te uiti pe tasta.Deci trebuie sa le stii mai intai si apoi o sa poti scrie fara sa te uiti pe tasta.

Funda?

| Alle15 a răspuns:

Eu pot scrie, nu ca ma dau mare, nu ai cum sa te inveti repede, ai sa vezi ca dupa ani o sa reusesti sa scrii fara sa te uiti la tastatura deoarece te obisnuiesti si iti va fi mai usor.Incearca in fiecare zii sa scrii mult pe tastatura:texte orice si o sa reusesti.Bafta!

| Alexandraaaaa2696 a răspuns:

Buna.Pai.prin mult exercitiu o sa reusesti! Daca scrii destul de repede la tastatura o sa inveti locul literelor si o sa incepi sa scrii cuvinte si fara sa te uiti la tastatura.Succes si sarbatori fericite!:*

| oanawww45 a răspuns:

Incearca asta : http://www.invatasingur.ro/qwerty/ghid.pdf :) Eu nu am avut destula rabdara sa fac tot, dar o s-o fac si eu :)

| anonwhy a răspuns:

Eu stau de cand sunt mica pe calculator si astfel am invatat sa scriu foarte repede, fara sa privesc tastatura. Colegii sunt uimiti laughing. Alta metoda nu stiu, doar de a sta ca obsedatul la calculator cum am fost si eu.

| samili a răspuns:

Nu stiu

| Anca_Angelica_1988 a răspuns:

Prima data uitate la tastatura in fiecare zi si invata pe derost