| Claudiu950 a întrebat:

Imi dati si mie un program care invata sa scrii la tastatura cu ambele maini fara sa te uiti la tastatura? Scriu cu ambele maini dar vreau sa fiu mai rapid! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Acest lucru se invata in timp si prin exercitii.
In nodpad sau word citeste o carte/revista/ziar si incearca sa scrii privind cat mai putin tastatura. Apoi verifica-ti greselile.

P.S. Mama mea este stenodactilografa si la fel face.E drept ca mai greseste uneori, rar dar dupa 40 de ai de munca la o masina "de batut"/scris care are tastatura la fel e de inteles ca nu sunt chiar compatibile.
NU s-a obisnuit la inceput cu o masina electrica de scris.
Sunt "invidios" si acum cat de repede scrie corect dupa ce s-a obisnuit cu tehnologia.
Cel mai mult ii place ca nu are de corectat cu radiera cum era pe vremuri si copierea documentelor nu se mai face cu indigo sau aprobare pentru "serox".

Oricum asa cum am spus doar exercitiile si perseverenta te pot aduce la ce vrei tu!
PROGRAMUL care il vrei il construiesti TU in capul/creierul TAU!

2 răspunsuri:
| LeMo a răspuns:

Sallut,nu cred ca sa inventat vreun program de genul acesta, poti scrie la tastatura cu ambele maini si rapid fara sa te uiti la taste EXERSAND.Aceasta abilitate se dobandeste in timp, dar totusi fa-ti un test aici:http://10fastfingers.com/typing-test/romanian