| boy_cristi a întrebat:

Cum sa-mi fac propriul meu radio? sa pun ce muzz vreau, si altii sa asculte, si sa pot vorbi, funda

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CavalerTeuton add id razvan.naruto25 si fami si mie un radio

| AxtLance a răspuns:

* Descarci urmatoarele programe:
Server
Plug-in
* Le instalezi
* Mergi in: C:\Program Files\SHOUTcast\sc_serv.ini (deschizi fisierul cu WordPad)
Cauti linia unde scrie: "Password=changeme" la aceasta linie schimbi "chamgeme" cu o parola care vrei tu (de exemplu "123456")
Cauti linia unde scrie: "; AdminPassword=adminpass" la aceasta linie schimbi "adminpass" cu o parola care vrei tu (de exemplu "456789")
Salvezi si iesi.
* Deschizi aplicatia aflata aici: C:\Program Files\SHOUTcast\sc_serv. exe
* Deschizi Winamp-ul, apesi "Control + P", in casetuta care apare, in partea stanga, derulezi in jos pana ajungi la "DSP/Effect" si dai click pe el.
Acum, in partea dreapta da click pe "Nullsoft SHOUTcast Source..." si iti va aparea o noua fereastra, aici trebuie sa faci asa:
- Mergi in Tabul "Output" si un pic mai jos ai o casetuta numita "Password" aici pui parola pe care ai pus-o in locul lui "changeme" in tabul "Yellowpages" la "Description" pui numele Radioului tau, la "URL" pui adresa paginii tale Web, la "Genre" pui genul de muzica pe care il vei difuza iar in rest lasi asa cum este.
- Mergi acum in tabul "Encoder", la "Encoder Type" Selectezi ce vrei tu, eu am ales AAC+, si alegi la "Encoder Settings" setezi Bitrate-ul in functie de viteza internetului de care dispui.
* Te intorci la "Output" si apesi butonul "Connect".
Daca la "Status" scrie "Send... bytes" inseamna ca radio-ul functioneaza.