| AlexutuDeiu a întrebat:

Cum se afla natura unui triunghi

6 răspunsuri:
| cristinuka_8768 a răspuns:

Pai afli masura laturilor, si ca sa vezi daca e dreptunghic folosesti teorema lui piagora: ipotenuza la2 = cateta 1 la 2+cateta 2 la 2
funda...

| AframyK a răspuns:

Se poate vedea dupa cate unghiuri are si cum sunt. De exemplu triunghiul dreptunghic are un unghi drept de 90 de grade si 2 de 60 de grade(o ipotenuza si 2 catete) etc.

| Irina2410 a răspuns (pentru AframyK):

Nu are cum sa aiba un unghi de 90 si doua de 60 ca dupa suma lor nu mai este 180. Deci cel dreptunghic are un unghi de 90 de grade si este un caz mai special in care mai are un unghi de 30 de grade si inca unul cu 60 de grade. Acele doua catete pot avea orice alte valori dar trebuie sa fie complementare (adica suma lor sa fie 90).

| AframyK a răspuns (pentru Irina2410):

Dupa 9 ani laughing

| InnA_3234 a răspuns:

Pai natura e ce fel de triunghi e, daca e dreptunghic atunci matura e triunghi dreptunghic, daca e isoscel aunci aia e si natura si tot asa. Sper ca te-am ajutat happyhappyhappy

| Ea_Andre_2000 a răspuns:

Pai cum se afla daca e un triunghi oarecare?