| memomemo a întrebat:

Cum se calculeaza cmmmc si cmmdc?

4 răspunsuri:
| sebyblak a răspuns:

Cmmmc:
-descompunem nr in factori primi
-produsul factorilor comuni si necomuni luati o singura data cu exponentul cel mai marecmmdc:
-produsul factorilor comuni luati o singura data cu exponentul cel mai mic

| Skumpul_Alyn_1998 a răspuns:

Cmmmc:
-descompunem nr in factori primi
-produsul factorilor comuni si necomuni luati o singura data cu exponentul cel mai mare este cmmmc al numerelor

cmmdc:
-produsul factorilor comuni luati o singura data cu exponentul cel mai mic
big grin

| Emma9925 a răspuns:

Cmmmc:
-descompunem nr in factori primi
-produsul factorilor comuni si necomuni luati o singura data cu exponentul cel mai mare este cmmmc al numerelor

cmmdc:
-produsul factorilor comuni luati o singura data cu exponentul cel mai mic