| Kyzz a întrebat:

Am probleme cu cmmmc si cu cmmdc
deci se rezolva de ex:6 se divide cu 2, ne da 3 si 3 se divide cu 3, ne da unu...mai departe ce numere intra in cmmmc sau cmmdc? sper ca ati inteles...

6 răspunsuri:
| ioana1704 a răspuns:

Cmmmc=cel mai mare multiplu comun; cmmdc = cel mai mic divizor comun
trebuie sa compari 2 numere. de pilda 8si 12; pentru aceste 2 nr, cmmdc e 2 si cmmmc e 4. Ai inteles cum functioneaza?

| biiiabyby a răspuns:

Da-mi un mesaj cu id-ul tau sa iti explic pe mess.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da n-are cum sa nu dea. mai incearca si vevi ca ai gresit tu cum ai facut calculul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ex faci cmmmc lui 6=2 ori 3 iar cmmdc =2

| Roock a răspuns:

Simplu. Cmmmc si cmmdc aste iti cer sa descompui numerele in produs de factori primi. Succes

| ioana445 a răspuns:

Ioana, 1704 ai gresit cu cmmmc si cmmdc le-ai scris invers
corect este:cmmmc=cel mai mic multiplu comun
cmmdc=cel mai mare divizor comun(tu ai scris cel mai mic dar cel mai mic este intotdeauna 1) si cel mai mare multiplu comun al doua sau mai multor numere este infinit