| RazvanSmile a întrebat:

Cum se calculeaza numarul de moli? Am de exemplu 4g Ca si trebuie sa calculez numarul de moli. puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| Anonymous989 a răspuns:

Salut! E usor. Sunt in clasa a 7-a. Numarul de moli care se noteaza cu "n" este egal cu masa acestuia("m" care trebuie sa fie in grame) supra masa atomica ("M") care o gasesti in tabelul periodic. "Ca" are masa atomica 40, 08 dar se rotunjeste la 40. Deci n= m supra M => n=4 supra 40 => n=1 pe 10. Funda te rog!

| Mnt_Nicolae_1997 a răspuns (pentru Anonymous989):

Cantitate de substanta( niu- V inclinat) este egal cu raportul dintre m(masa exprimata in grame) si miu, dupa formula : cantitate de substanta = masa de substanta/masa molara ( daca este o substanta diatomica, miu este 2*masa atomica din tabel). => V=m/y = 4g/2*40g/mol = 2/40mol=1/20mol=0,05mol. Cantitatea de substanta(niu, care seamana cu V) se masoara in moli. Raspuns corect V=0. 05moli ★★★

3 răspunsuri:
| FearOfTheDark a răspuns:

Mai intai afli M(este masa atomica rotunjita Ca,)iar formula e m(m=4g la tine) pe M.

De fapt formula era m pe miu dar aici nu e o formula chimica, e doar un element.
Iar numarul de moli se nota cu niu(era un V inclinat in partea stanga si cum imi place mie sa zic:e V-ul batut de vant).

Cred ca asa era.

| FaireFlower a răspuns:

N=m/M,,,n'' fiind nr. de moli.