| Mikasa a întrebat:

Cum se explica rolul dialogului intr-o fabula?

Răspuns Câştigător
| 1Q a răspuns:

Poi dialogul in fabula are rolul de a infrumuseta textul si firul narativ dandu-i o explicitatea mai apla si mai detaliata a spatiului si o descriere mai amanuntita a personajelor care prin dialog fac ca textul sa fie mai realist
FUNDA?

1 răspuns:
| MihaiElenaP a răspuns:

Fiind o opera lirica sentimentele autorului sunt exprimate indirect cu ajutorul personajelor. Uneori, pentru a face actiunea mai vie autorul foloseste si dialogul care este principalul mijloc de caracterizare al personajelor.