| Deyaa2 a întrebat:

Imi puteti spune pe scurt care este rolul naratiunii, descrierii si dialogului intr-un text?happy

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.naratiunea poate fii folosita in caracterizarea personajelor, la fel si descrierea si dialogul :d

| ruxyycriss44 a răspuns:

Dap happy Naratiunea intr-un text are rolul de ea prezenta cronologic intamplari, fapte, evenimente, dar este si o buna motalitatea de a caracteriza personajele in mod indirect prin faptele lor. Naratiunea, de asemenea mai sporeste suspansul textului. happy sper ca te-am ajutat. big grin

| Anonimu_Andrei_1972 a răspuns:

Descrierea-Are rolul de a infrumuseta opera si de a o descrie mai mult
Dialogul-rolul ei este de legare a evenimentelor, si de a caracteriza indirect personajele
Naratiunea-de a caracteriza personajele