| xSkrillex a întrebat:

Salut Prieteni! Cine imi spune cum sa identific o metafora intr-un text(dupa ce trebuie sa ma iau ca sa o gasesc)
Care este rolul naratiunii, a dialogului si a descrierii intr-o opera!
Si rolul fiecarei figuri de stil va rog Dau Funda + VOTTTT

Răspuns Câştigător
| BlackAngel33 a răspuns:

Metafora e o comparatie careia ii lipseste primul termen.
Naratiunea are rolul de a relata intamplari cu scopul de a le prezenta cititorului.
Descrierea are rolul de a impodobi tabloul pictat de autor si de a impresiona cititorul.
Dialogul are rolul de a intensifica o convorbire.
Epitetul creeaza o imagine mai spectaculoasa a operei.
Comaparatia si metafora ajuta la exemplificarea unor elemente intr-o lume reala sau imaginara.
Personificarea e folosita pentru insufletirea unui animal sau obiect.
Hiperbola are rolul de a atrage atentia cititorului si de asublinia elementele folosite in aceasta.
Sper ca am fos de ajutor!

4 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

Temele sunt interzise pe TPU.

| xSkrillex explică (pentru CautNume):

Tu esti nebun! Asta nu ii tema e pentru examen laughing

| CautNume a răspuns (pentru xSkrillex):

Mersi, mersi de compliment.

| xSkrillex explică (pentru CautNume):

Cu placere