| anonim_4396 a întrebat:

Cum se fac dublele? Trebe sa tii piciorul cumva?

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Muschii picioarelor trebuie sa fie relaxati... daca piciorul si laba piciorului sunt tepene, mingea va sari aiurea si nu o vei putea controla...ca sa poti face duble, mingea trebuie sa sara cat mai aproape de corp si preferabil curba traiectoriei sa fie cat mai inchisa. Incearca la inceput sa faci 3-4 duble, lovind mingea cu piciorul intins, relaxat, si sa nu te deplasezi in jur. Ce e important e sa inveti nu sa faci mai multe duble, ci sa nu ajungi sa fugi dupa minge. Trebuie sa ramai pe loc si sa incerci sa imprimi mingii aceeasi putere si sa o ridici la aceeasi inaltime de fiecare data. Incearca sa folosesti nu doar un picior, ci si amandoua, alternativ, o minge pe stangul, una pe dreptul. Dupa un timp poti sa cresti numarul de duble si in cele din urma, daca te tii de treaba, nu vei mai numara dublele, ci minutele in care mingea ramane in aer.

3 răspunsuri:
| Yume_2563 a răspuns:

Um... dublele sincer nu stiu ce sunt... dar daca te referi la Tumbe...trebuie sa stai in genunghi, te apleci usor cu capul spre genunchi si impingi din maini si ai sa vezi ca o sa fie usor.(mainile trebuie sa fie asezate putin mai departe de cap si sa formeze un mic triunghi )

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Muschii picioarelor trebuie sa fie relaxati... daca piciorul si laba piciorului sunt tepene, mingea va sari aiurea si nu o vei putea controla...ca sa poti face duble, mingea trebuie sa sara cat mai aproape de corp si preferabil curba traiectoriei sa fie cat mai inchisa. Incearca la inceput sa faci 3-4 duble, lovind mingea cu piciorul intins, relaxat, si sa nu te deplasezi in jur. Ce e important e sa inveti nu sa faci mai multe duble, ci sa nu ajungi sa fugi dupa minge. Trebuie sa ramai pe loc si sa incerci sa imprimi mingii aceeasi putere si sa o ridici la aceeasi inaltime de fiecare data. Incearca sa folosesti nu doar un picior, ci si amandoua, alternativ, o minge pe stangul, una pe dreptul. Dupa un timp poti sa cresti numarul de duble si in cele din urma, daca te tii de treaba, nu vei mai numara dublele, ci minutele in care mingea ramane in aer.

| Pain15 a răspuns:

Ce greu e sa faci duble... logic ca trebuie sa fie muschii relaxati doar nu e cv pe viata si pe moarte sa stai incordat la maximum...