| Here4u a întrebat:

Cum se face un blog? Funda!:*

6 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

1. Cum sau unde se face un blog?
Exista o sumedenie de site-uri care ofera hosting gratuit pentru bloguri. Dintre cele mai cunoscute sunt: blogger.com si wordpress.com. Exista insa si multe romanesti. Dupa o cautare google as putea enumera: weblog.ro, myblog.ro, ablog.ro. De cum intri esti intampinat prietenos si crearea unui blog dureaza câteva minute (putem compara cu realizarea unui cont de mail).

2. Ce pui in el?
Daca am vazut cat de simplu este de facut urmeaza sa ne gandim la ce o sa contina aceasta pagina de internet. Traducerea de jurnal online nu mai este demult relevanta pentru un blog. Au aparut bloguri jurnalistice, de fotbal, bloguri foto sau pur si simplu o pagina de internet ce contine diverse informatii. Altfel spus blogul iti ofera libertatea de a adauga orice fel de continut.

3. Intra in blogosfera!
Ok. Avem si blog, avem si continut. Urmatorul lucru este promovarea (cu siguranta vrei ca cineva sa te citeasca). O modalitate simpla si indicata este sa trimiti mailuri catre alti bloggeri invitandu-i la blogroll (schimb de linkuri), sau pur si simplu mesaje pe messenger sau de ce nu, la status. O alta modalitate de promovare este cu ajutorul cititoarelor de rss, suna urat dar e foarte simplu: toate platformele de blog genereaza si un rss (un fisier ce contine tot din ceea ce apare si pe blogul tau sau daca vrei doar sumarul) care poate foarte usor fi inscris pe site-uri ca: rss.mioritics.ro, blogosfera.ro sau luminitze.ro.

Aceste lucruri sunt necesare pentru crearea unui blog si introducerea lui in blogosfera. Petru definirea si urcarea in ierarhie e bine sa se urmareasca si alte sfaturi. De exemplu: nu folositi "tz, sh" … postati periodic si nu in posturi foarte lungi (cititorii se plictisesc repede), adaoga imagini si filmulete, etc.

http://www.pamdesign.ro/......promovezi/

| Anonim36 a răspuns:

Intri pe site-uri speciale(BLOGGER, WORDPRESS) iti creezi un cont, dupa care poti crea cate bloguri vrei tu, cum vrei tu.Iti recomand cu caldura BLOGGER :*

| Iony_5207 a răspuns:

Iti creezi cont pe google, dupa, urmezi pasii solicitati acolo. https://accounts.google.com/......ps?/SignUp

| Here4u explică (pentru Anonim36):

Multuu!;*