| Alexa_3478 a întrebat:

Cum se joaca poker? Funda pentru cel care explica mai bine! Tnx!:*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare joc de poker include o forma de pariere. Asta inseamna ca inainte de as putea arata cartile si castiga potul (in cazul in care are cea mai buna mana), jucatorul trebuie sa-si efectueze pariurile in functie de pariurile celorlalti jucatori. Numarul de runde de pariuri difera in functie de tipul de poker pe care il jucati. Ceea ce e insa comun tuturor jocurilor de poker e modul in care decurge o runda de poker.
O runda de pariuri tipica

Intr-o runda tipica de pariuri exista deja un pot, format pe parcursul celorlalte runde de pariuri. Jucatorul care incepe actiunea va fi decis in functie de regulile tipului de joc de poker pe care il jucati. Urmatorul jucator va fi cel situat in stanga jucatorului care a inceput actiunea, si tot asa, pana cand se ajunge din nou la primul jucator care a actionat.

Retragere, verificare, pariere si plusare
Daca v-a venit randul sa pariati, atunci veti avea mai multe optiuni: daca nu va place mana dvs. va puteti retrage (fold), asta inseamna ca va puneti jos cartile si ii lasati pe ceilalti jucatori sa continue. Daca niciun jucator nu a pariat inca, puteti verifica (check). A verifica inseamna ca nu pariati nimic si-l lasati pe urmatorul jucator sa actioneze.

Daca un jucator a pariat deja, atunci nu mai puteti verifica. Va puteti retrage oricand, dar daca doriti sa jucati, atunci trebuie sa chemati (call), sau sa plusati (raise). A chema inseamna ca puneti aceeasi miza ca si jucatorul anterior. A plusa inseamna ca puneti in joc o miza mai mare decat ultima propusa.

Exemplu:
Daca un jucator a pariat inaintea dvs. suma de $1, puteti sa chemati, caz in care pariati tot suma de $1, sau puteti plusa, caz in care pariati o suma mai mare decat $1.

Incheierea rundei de pariuri
Dupa ce toti jucatorii s-au retras sau au efectuat acelasi numar de pariuri, runda de pariuri se incheie. Acum se imparte urmatoarea carte. In cazul in care aceasta a fost ultima runda de pariuri, atunci jucatorii isi vor compara cartile, pentru a vedea cine a castigat. Acest segment al jocului se numeste aratarea cartilor.

Cum castigati fara sa va aratati cartile
Daca pariati sau plusati si toti ceilalti jucatori se retrag, atunci castigati potul fara a fi necesar sa va aratati cartile din mana. Aceasta situatie este des intalnita in jocul de poker, si e motivul pentru care se poate blufa in poker. Nu trebuie sa aveti o mana castigatoare, pentru a castiga potul. E posibil ca bluful sa nu fie atat de frecvent, pe cat unii cred, ramane totusi o caracteristica tipica a acestui joc.
Prima runda de pariuri

Prima runda de pariuri este un pic mai complicata decat rundele tipice de pariuri prezentate mai sus.

Blind-uri sau antes
Inainte de impartirea primei carti, unii dintre jucatori, sau chiar toti, trebuie sa efectueze o miza obligatorie, care se adauga la pot, fie blind-uri, fie antes (vedeti mai jos). Rolul acestor mize este de a forma potul intial si de a-i motiva pe jucatori sa continue jocul. Daca nu ar exista mize obligatorii, jucatorii ar astepta, fara sa-i coste nimic, pana cand ar obtine cea mai buna mana si de-abia atunci ar juca. In acest fel, pokerul ar fi ca si cum ati privi cum varul de pe perete se usuca, inainte de a putea varui a doua mana.
Dupa plasarea pariurilor obligatorii si impartirea cartilor, incepe prima runda de pariuri. Aceasta runda poate arata putin diferit, in functie de tipul de pariuri obligatorii folosit: blind-uri sau antes.

Jocul cu antes
Antes e un pariu obligatoriu pe care toti jucatorii trebuie sa-l posteze in pot inainte de impartirea cartilor. De obicei, un antes e 10% din valoarea unui small bet (limita minima de joc). Dupa ce cartile au fost impartite, se va decide ce jucator va incepe actiunea, in functie de varianta de poker jucata. Dupa ce primul jucator a actionat, runda de pariuri continua cu urmatorul jucator aflat imediat in stanga sa, in maniera descrisa mai sus.

Jocul cu blind-uri
Blind-ul e o miza obligatorie pe care doar unii dintre jucatori trebuie sa o posteze. De obicei, cei doi jucatori aflati imediat in stanga dealer-ului trebuie sa posteze fiecare cate un blind. In mod normal, primul jucator posteaza o miza mai mica, denumita small blind, iar urmatorul jucator o suma mai mare, denumita big blind. Spre deosebire de antes, blind-urile sunt pariuri active si vor fi luate in considerare in prima runda de pariuri.
Dupa ce cartile au fost impartite, actiunea incepe cu primul jucator din stanga big blind-ului. Din moment ce big blind-ul este o miza activa, jucatorul nu poate verifica. Se poate retrage daca doreste, dar daca vrea sa joace trebuie sa cheme sau sa pluseze.
Pentru a chema trebuie sa efectueze o miza la fel de mare ca si big blind-ul. Pentru a plusa, trebuie sa parieze o suma de cel putin doua ori mai mare decat big blind-ul
Runda continua cu urmatorul jucator din stanga, in maniera descrisa mai sus.

Small blind-ul
Daca va aflati pe pozitia small blind-ului cand runda de pariuri ajunge la dvs., va puteti retrage, puteti chema sau plusa. Din moment ce small blind-ul e un pariu activ, pentru dvs. e mai ieftin sa chemati. Daca, de exemplu, small blind-ul are valoarea de $1, pentru a chema o miza de $4, trebuie sa mai adaugati $3. A chema inseamna ca efectuati aceeasi miza ca si jucatorul anterior, si pentru ca small blind-ul e un pariu activ, atunci il puteti include in suma pe care trebuie sa o pariati.

Big blind-ul
Daca va aflati pe pozitia big blind-ului cand runda de pariuri ajunge la dvs., atunci va puteti retrage, puteti chema sau plusa. Deoarece big blind-ul e un pariu activ, pentru dvs. e si mai ieftin sa chemati. Pentru a chema trebuie sa pariati aceeasi suma ca si jucatorul anterior, minus big blind-ul. Daca, de exemplu, big blind-ul e $2 si un jucator a pariat $4, puteti chema pariind doar $2.

Verificarea big blind-ului
Daca va aflati pe pozitia big blind-ului, in momentul in care runda de pariuri ajunge la dvs. si nici un jucator nu a plusat inca, puteti verifica sau paria.
Prima runda de pariuri poate fi un pic deruntanta pentru un incepator, dar nu va faceti griji, veti invata totul mult mai rapid decat credeti!
Aratarea cartilor

Dupa incheierea ultimei runde de pariuri se arata cartile, dar numai in cazul in care in joc au ramas mai multi decat un jucator. Aratarea cartilor incepe cu primul jucator care a efectuat ultimul pariu in ultima runda de pariuri. Acesta e jucatorul al carui pariu toti ceilalti jucatori l-au chemat.

Exemplu
Daca un jucator pariaza $5, altul se retrage si un al treilea merge, primul jucator trebuie sa-si arate primul cartile. Daca un jucator pariaza $10, un al doilea pluseaza la $20, iar primul cheama miza sa, al doilea jucator este cel care trebuie sa-si arate primul cartile, pentru ca el a fost primul care a ridicat miza la $20.

Nu va aratati cartile daca ati pierdut
Daca jucatorul dinaintea dvs. arata o mana care o bate pe-a dvs., atunci nu trebuie sa va aratati cartile.

Cum castigati fara a va arata cartile
Daca pariati sau plusati si toti ceilalti jucatori se retrag, castigati potul, fara a fi nevoie sa va aratati cartile. Aceasta miscare e foarte frecventa in poker si e motivul pentru care blufarea e posibila in acest joc. Mana dvs. nu trebuie sa fie castigatoare, pentru a castiga potul. E posibil ca bluful sa fie o miscare mai putin frecventa decat unii cred, dar ramane o caracteristica tipica a acestui joc.

5 răspunsuri:
| matasux1 a răspuns:

Texas Holdem, fiind un joc de Poker se joacă cu 52 de cărţi, fără Joker. De obicei la începutul turneelor la o masă stau 8 persoane. La fiecare rundă cineva trebuie să pună Big Blind (miza mare) iar cel din dreapta lui pune Small Blind (miza mică). Small Blind este de două ori mai mică decât Big Blind. Acest lucru începe de la un jucător şi la fiecare rundă trece la altul, de la dreapta în stânga. Cel care are Big Blind se află în stânga Dealerului la 2 poziţii, iar cel care are Small Blind se află în partea stângă a dealerului.

Dealerul este cel care face cărţile. Dealerul este acela care are în faţă un fel de jeton ( la Poker365 este un buton cu litera D).

Fiecare primeşte două cărţi iar trei cărţi ajung pe masă cu faţa în sus. Fiecare îşi verifică cărţiile şi în funcţie de ce au în mână, merg mai departe, sau ies din runda respectivă.

Cuvintele folosite la acest joc sunt: check, fold, raise, all in:

Check înseamnă că vrem să mergem mai departe, Fold folosim dacă nu vrem să mergem mai departe (ieşim din runda respectivă), Raise se foloseşte dacă vrem să mărim miza, iar All in se foloseşte dacă vrem să punem în joc toţi banii adunaţi până atunci. Pe masă mai apar 2 cărţi, în total fiind 5 cărţi pe masă şi 2 cărţi în mână. Câştigă cel care are cea mai bună mână (cea mai bună combinaţie de 5 cărţi din cele 7 posibile).
Combinaţiile cu care se pot câştiga sunt următoarele:
Royal Flush (As, K, Q, J, 10 toate aceeasi culoare) cea mai buna pereche
Straight Flush(ex 34567 aceeasi culoare)
Four Of A Kind (ex 8888)
Full House (ex 55599)

Flush(ex 264QJ aceeasi culoare)
Straight (ex 56789 nu neaparat aceeasi culoare)
Three Of A Kind (ex 555)
Two Pairs (ex 88 JJ )
One Pair (ex JJ)
High Card (ex K)
fundita?

| AndR3y_2220 a răspuns:

Http://ro.pokernews.com/reguli-de-poker uite aici ai mai bine explicat depre poker :D sper ca o sa te descurci ...succes :*

| muresanul a răspuns:

Intra pe poker stars, si acolo poti sa inveti privind la alti cum joaca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Www.joci.ro. Gasesti acolo regulile la poker.