| Flöricicä a întrebat:

Cum se joaca tabinet si pescuitea?big grinFunda!

Răspuns Câştigător
| TaNaNaNaNa a răspuns:

Tabinet: Se impart cartilebig grinai la fiecare cate 6 carti si patru jos.
2 de trefla; 10; J-12; Q-13; K-14 sunt puncte. Daca jos sunt carti de calculat cum ar fi: 6; 4; 5; 10 tu calculezi si vezi daca nr. il ai in mana.De exemplu 6+4=10,tu te uiti daca ai cartea cu nr 10 in mana, si daca o ai, o dai jos si iei si cele doua carti pe care le-ai calculat. Daca jos este 8 si tu ai in mana tot opt, il dai jos si le iei.
Daca nu ai niciuna cu care sa iei, dai o carte jos si continue celalalt.Pe urma veti termina cartile si vei imparti iar 6 la fiecare dar nu mai dai si jos.Cel care ia ultima carte de jos face bat, adica ridica o carte si se pune punct indiferent ce este.La sfarsit, cand nu mai ai carti de impartit si raman jos, cel care ia ultimul le ia si pe cele de jos.Cand ati terminat se numara punctele si cel care are mai multe castiga.

Pescuiteabig grinin pacate imi pare rau, dar nu stiu cum se joaca. Sper sa-ti raspunda altcinava care stiebig grin.Te pup!

2 răspunsuri:
| claudiuclaus123 a răspuns:

La tabinet te uiti la ce carti ai in mana de exemplu daca ai vreun 14 sau 13 te uiti jos care carti adunate dau 14 sau 13 si cu una dintre ele le ei palea de jos care adunate dau cartea pe care o ai in mana succes pescuita nu stiu cum e big grin

| SpecToras a răspuns:

Tabinet este cam asa ei o carte za zicem 12 ei alt 12 de jos pescuitu e sa te intorci cu spatele si sa ei o carte inprastiata