| Catalina3920 a întrebat:

Cum se joaca „Tabinet" si „Popa prostu"?

1 răspuns:
| Cuuukii a răspuns:

Tabinet:se distribuie 4 carti primului jucator, care le poate refuza, daca nu sunt bune ( nu are voie sa refuze daca sunt 2 carti cu puncte expl D, J, K; A, 2 trefla si 10.) si le intoarce pe fata, lasandu-le pe masa. daca le accepta i se mai dau 2 carti ( un total de 6 carti ) si celorlalti jucatori li se distribuie tot 6 carti. daca primul jucator nu a refuzat, dupa ce s-au distribuit cartile tuturor jucatorilor, se intorc urmatoarele 4 carti cu fata-n sus ( nici un alt jucator, afara de primul nu poate arunca jos 4 carti).
si se incep calcule savante de explu K (popa) valoreza 14 puncte, daca jos e un 6 si 8 sau un J ( valet-12 pcte) si un 2, sau o D(dama-13 pcte) si un A(as-1 sau 11 pcte.
10-10 pcte, si in rest fiecare carte are valoarea sa. cu un 9 se ia un A si un 8 sau 2 si 7. daca ai de doua ori aceiasi valoare explu J, 2. 8, 6 cu un popa (K) iei tot si faci si * o tabla*(adica cartile culese de tine, una se pune cu fata in sus, in general se joaca in 4 si sunt 2 echipe, daca echipa adversa face o tabla si voi aveti deja una, *o ridicati*, adica reintoarceti cartea cu fata-n jos.).
alta tarasenie e la numaratul pctelor. fiecare *tabla* e un pct. cine are carti mai multe e iar? 1 sau 2 pcte?, toate cartile de trefla ( spatii), cei ce au mai multe tot un pct, si mai departe nu mai stiu. jucam cu bunicul meu cand eram copil ore intregi. dar la numarat pctele, el le stia, le invartea... deci atat te pot ajuta.
Popa Prostul : e scot 3 popi! apoi se impart toate cartile la toti jucatorii si fiecare la randul lui trage o carte de la celalalt prin intrebarea ''ai cartea X?'' X insemnand cartea de care ai nevoie.

sper ca ai inteles ceva. nu sunt foarte buna la explicati.