| ClauBwaa a întrebat:

Cum se numeste omul care a facut Arad?
In cat sa facut Arad?

Funda

3 răspunsuri:
| ThePoet a răspuns:

Sunt din Arad si nu cred ca am auzit o aberatie mai mare decat asta in viata mea. O singura persoana nu avea cum sa faca Aradul...pff. Orasul dateaza de secole... inca de pe vremea dacilor cand se numea cetatea Ziridava. Prima atestare istorica a zonei Aradului este in anul 1028.

| rutanklan a răspuns:

Cred ca se referea la intemeierea lui. Ca si cum Ciobanul bucur a intemeiat bucurestiul. Probabil ceva nene numit Radu a intemeiat aradul laughing

| Edytza111 a răspuns:

A fost facut in 1441