| GolopențaAdrian a întrebat:

Cum va imaginati telefonul perfect?

Răspuns Câştigător
| 2P a răspuns:

Sa nu fie mai mare decat un iphone si sa fie Indestructibil!
sa am acoperire toata galaxia!
sa nu fie nevoie sa il incarc niciodata!
sa vorbesc nelimitat!
sa se conecteze cu orice dispozitiv electronic inventat sau neinventat vreodata!

30 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Asa mi-l imaginez eu:
http://www.gsmarena.com/microsoft_lumia_950_xl-7263.php :)
Poate intr-o zi nu mi-l voi mai imagina, si il voi avea. ^_^

| Lioana a răspuns:

In primul rand trebuie sa arate bine;
Sa fie usor;
Sa nu radieze (ceea ce nu prea e posibil);
Sa faca poze si cu camera din spate si cu cea din fata ca un aparat foto performant;
Sa aiba o forma care sa-mi permita sa-l asez in picioare pentru a face o poza cu autodeclansatorul (selfie stick-urile sunt bune doar pentru distante mici, mie imi place sa fac poze de ansamblu);
Sa dea coordonate GPS pozelor si sa le arate pe harta (asa face telefonul Nokia N8 dar n-am vazut asta la telefoanele cu Android)
Sa mearga pe el absolut orice aplicatie, (fara restrictii cum sunt acum la Nokia);
Sa pot seta alarma sa sune cat timp vreau eu (nu 1 minut cum are acum Nokia si nici o lista variante in care cea mai mica e de 5 minute cum are acum androidul) Vreau sa sune exact cat are fisierul audio pe care il setez la alarma;
Sa-l tina bateria minim 1 saptamana iar bateria sa fie detasabila pentru ca sa o pot inlocui fara a duce telefonul in service daca cumva se deterioreaza;
Sa am posibilitatea de a pune parola doar pe mesagerie sau doar pe setari sau pe o anumita aplicatie. In prezent poti seta parola pentru accesare pe tot telefonul nu si partial pe aplicatii;
Sa aiba un meniu simplu de folosit.

| untu a răspuns (pentru Lioana):

Meniu simplu de folosit are la toate telefoanele simple: Ca de exemplu SIEMENS A 57! Cea ce ai descris poate fi un telefon mobil cu meniu foarte complicat si o sa te ratacesti si o sa le incurci meniurile! Ia mai bine un telefon simplu ca nu mai avem mult de trait pe pamant!

| Lioana a răspuns (pentru untu):

Ce pesimist esti. Eu chiar am incercat sa descriu un telefon posibil de realizat, nu navete spatiale ca altii. Telefonul Nokia N8 a fost telefonul perfect pentru mine si intrunea majoritatea functiilor descrise mai sus. Meniul lui e usor spre deosebire de cel de la telefoanele cu Android.
Singura problema e ca acum telefonul e sabotat sa nu mai functioneze pe el aplicatiile de internet care inainte mergeau. De exemplu Whatsapp si Facebook nu mai merg de anul asta pentru ca au bagat restrictie pentru telefoanele Nokia sa nu se mai poata conecta. Anul trecut Whatsapp chiar imi dadea avertisment ca aplicatia va functiona doar pana la sfarsitul anului. O alta aplicatie care mi-a placut mult si nu mai merge e cea cu starea vremii. Avea o grafica foarte reusita si arata temperaturile pentru fiecare ora, pe o axa a timpului pe care o puteai rula inainte. Din pacate acel soft nu mai functioneaza cam de cand Nokia a fost preluata de Microsoft.
Oricum chestiile pe care nu le avea acest telefon nu ar fi incurcat cu nimic meniul in cazul in care ar fi fost adaugate.

| untu a răspuns (pentru Lioana):

Nu sunt pesimist, sa stii!

| untu a răspuns:

Nu exista telefonul perfect! Nu poti sa le ai pe toate functiile, aplicatiile si toate programele! Imposibil!

Răspuns utilizator avertizat
| Deaad a răspuns:

Un Nokia cărămidă.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://goo.gl/bHyCU7

| GolopențaAdrian explică (pentru anonim_4396):

Bn daca pentru tine telefonul perfect este Nokia 3310

| anonim_4396 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Pai cu ala sparg capul oamenilor si rezista la bombe nucleare.

| GolopențaAdrian explică (pentru anonim_4396):

Ai niste ganduri cam sumbre

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce mi-as dori eu ar fi un telefon cu componentele unui iphone 6s-7 dar cu o baterie care sa tina nu stiu, o saptamana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fie mai performant decat un calculator dar si ieftin.

| Xdreaper21 a răspuns:

Ori care da nu iphone
De preferabil in Samsung care isi face upgrade la spatiu si tot singur

| OnePiece a răspuns:

Sa fie omnipotent.

| GolopențaAdrian explică (pentru OnePiece):

Adica?

| OnePiece a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Sa poata faca orice.

| GolopențaAdrian explică (pentru OnePiece):

Atunci e foarte bine

| georgianasiiulia a răspuns:

Un Iphone 7 Plus ar fi perfect sau un Samsung Galaxi Es 7 edge. Ma multumesc si cu Samsung Galagxi J5

| BlackLighting29 a răspuns:

Telefonul perfect ar pentru mine ar fi un robot cu inteligenta artificiala cu senzori cu voce, imprimanta 3d etc

| filipcrobert a răspuns:

Direct baterie, 50k mAh talpă. laughing

| AmonhMetin2 a răspuns:

Nespart