| Kiki20098 a întrebat:

Daca am inlocuit esenta de rom cu zaharul vanilat in reteta "Salam cu biscuiti", e gresit?

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pentru a fi mai aromat, salamul de biscuiți trebuie să conțină esență de rom, nuci, coajă de lămâie...
Să știi că zaharul vanilat își cam pierde din gust, odată ce adaugi cacao. Iar, dacă vrei să-l faci și mai gustos, după ce ai amestecat biscuiții, cacao, laptele (apa, dacă îl faci de post) și întinzi compoziția pe o coală de celofan (unde presări niște pesmet), deasupra poți face un amestec separat: amesteci untul cu zaharul pudră și nucă de cocos. Întinzi crema aceasta peste stratul de salam cu biscuiți, mai adaugi doua banane întregi deasupra stratului, și începi rularea. Îl pui la rece, iar când îl tai felii, va avea un aspect minunat.

| AlexCristi97 a răspuns:

Salamul de biscuiti oricum are esenta de rom. E bine sa pui si zahar vanilat sau esenta de vanilie sau o bucatica de baton de vanilie pentru ca ii da alta aroma. Dar oricum esenta de rom e nelipsita in salamul de biscuiti.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru AlexCristi97):

Si daca se poate, lasa-l 1-2 zile sa stea in camara sau undeva unde este mai racoare si uscat ca devine mai bun.

| Kiki20098 explică:

Scuzati-ma am gresit eu intrebarea, trebuia invers, am editat intrebarea.

| Anonimus02 a răspuns:

Salamul de biscuiți trebuie sa aiba esenta de rom. Asa a fost reteta originală si daca vrei sa o schimbi nu te opreste nimeni dar mai bun e cu rom. Daca nu ai, încearcă sa faci "suc" din stafide

| GBoghian a răspuns:

Nu este gresit, ca ambele au acelasi efect, de a da o aroma, iar eu una personal, am mai intalnit retete de "salam de biscuiti" care contineu rom