| anonim_4396 a întrebat:

Daca imi fac un post de radio online ce taxe sunt? Trebuie sa platesc TVA? Pentru a emite trebuie sa pun pe el melodii din calculator?

9 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Pentru un radio online legal, trebuie să plătești drepturi de autor pentru fiecare melodie difuzată. Undeva la 2 lei pe melodie parcă era prețul. Și se plătește la casa de discuri care distribuie melodia respectivă la noi în țara.
Dacă vrei să faci un radio pirat, treaba ta, nu plătești nimic. Numai să nu-l faci public, că s-ar putea să te trezești cu poliția la ușă, cu dosar penal și cu calculatorul confiscat. Nu ai fi primul caz.

| anonim_4396 explică (pentru 0rlando):

Ai speriat omu' laughing

| 0rlando a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum vreo 7 ani, umblam și cu d-astea, că era shoutcast la modă, până m-am trezit cu avertisment de la poliție, că mi-au reținut IP-ul pentru cercetări.

| anonim_4396 explică (pentru 0rlando):

Mda... nu-i de joaca cu asa ceva!

| grgdlk a răspuns:

Vrei sa emiti online? daca vrei sa emoiti online nu platesti nimic decat daca vrei sa ai programe cu licenta daca nu e gratis,
daca vrei sa emiti pe unde radio iti trebuiesc multi bani!

| Misterryo a răspuns:

Nu exista taxe sau TVA laughing Fa-l linistit. Exista doar oameni care daca asculta or sa te injure in caz ca or sa auda porcarii gen manele, populara sau cacaturi lautaresti.
Pace

| Iulian03 a răspuns:

Nu,nu platesti nimic.

| floryn1993 a răspuns:

Nu trebuie sa platesti nici un tva, te sfatuiesc sa iti ie host, uite un host ieftin si bun http://whmsonic.ro/? page_id=135

| bubujackson a răspuns:

Intra pe www.orda.ro si afli toata metodologia.
Se platesc taxe de autor, trebuie sa te licentiezi si trebuie sa raportezi lunar, absolut tot ce ai difuzat pe radioul online. Muzica trebuie sa fie cumparata legal si nu downloadata ilegal.
Asta e in mare. Amanunte si legislatia la zi o gasesti pe www.orda.ro