| metal19 a întrebat:

Daca ma inscriu la liceu in alt judet nu trebuie sa mai pun liceele pe lista aia? Adica maine ma duc sa iau ce imi trebuie pentru dosar de la scoala si vineri ma duc sa ma inscriu la liceu cu acel doasar..Este bine ce fac?

Răspuns Câştigător
| CM_CM_1988 a răspuns:

''5-9 iulie 2013 Completarea optiunilor in fisele de inscriere de catre absolventii clasei a VIII-a si de catre parintii acestora, asistati de dirigintii claselor a VIII-a. Completarea fiselor de inscriere de catre absolventii clasei a VIII-a proveniti din alte judete, la centrul special desemnat din judetul pentru care solicita inscrierea.''

Asta am gasit pe http://www.model-de.ro/Admitere+liceu+2013-2014-p18-577.htm
Pe la jumatatea paginii este calendarul inscrierii elevilor din alte judete. Este pentru Bucuresti, din cate vad, dar banuiesc ca termenele limita se aplica la toate judetele. Macar iti faci o idee.

Vad ca ai aici scrie 11 iulie.

Deci trebuie sa te interesezi de centrul unde se fac inscrierile in judetul in care vrei sa te duci. Vezi ca trebuie sa ai un parinte sau tutore cu tine. Abia dupa centralizarea optiunilor, te duci cu dosarul la liceul la care ai intrat.

2 răspunsuri:
| CM_CM_1988 a răspuns:

Eu stiu ca trebuie sa completezi lista cu optiunile liceelor, pentru ca nu te duci sa te inscrii direct la liceul pe care doresti sa-l urmezi.
Eu cand m-am inscris la liceu in Bucuresti, venind din provincie, am completat lista cu optiuni.
Unde si cum am facut inscrierea nu imi mai amintesc. Dar ar trebui sa scrie pe site-ul ministerului educatiei.

| metal19 explică (pentru CM_CM_1988):

Si asta cand ar trebui sa o fac?

| CM_CM_1988 a răspuns (pentru metal19):

''5-9 iulie 2013 Completarea optiunilor in fisele de inscriere de catre absolventii clasei a VIII-a si de catre parintii acestora, asistati de dirigintii claselor a VIII-a. Completarea fiselor de inscriere de catre absolventii clasei a VIII-a proveniti din alte judete, la centrul special desemnat din judetul pentru care solicita inscrierea.''

Asta am gasit pe http://www.model-de.ro/Admitere+liceu+2013-2014-p18-577.htm
Pe la jumatatea paginii este calendarul inscrierii elevilor din alte judete. Este pentru Bucuresti, din cate vad, dar banuiesc ca termenele limita se aplica la toate judetele. Macar iti faci o idee.

Vad ca ai aici scrie 11 iulie.

Deci trebuie sa te interesezi de centrul unde se fac inscrierile in judetul in care vrei sa te duci. Vezi ca trebuie sa ai un parinte sau tutore cu tine. Abia dupa centralizarea optiunilor, te duci cu dosarul la liceul la care ai intrat.