| V1ShUh a întrebat:

Daca nu visam, nu incercam, de ce mai traim?
O intrebare care mi-a pun tot timpul.
Credeti la fel?big grin

Răspuns Câştigător
| l1t7leb0y19 a răspuns:

Ma amuza sa vad cum unii cred ca viata nu are un scop anume.Hehe. Noi nu traim pe acest pamant pentru a supravietui, ci pentru a TRAI.Nu suntem pe acest pamant pentru a face ceva cu corpul nostru, ci pentru a face ceva PENTRU sufletul nostru. Corpul nu este decat o unealta a sufletului.Sunt perfect de acord cu tine V1ShUh, in viata trebuie sa ai acel "De ce?" sa te trezesti dimineata. Priveste in jur si observa cat de multi oameni muncesc pana cad pe jos de oboseala pentru putin, in domenii care nici macar nu ii reprezinta, nu ii pasioneaza, dar vor totusi sa castige miliarde peste noapte sau viseaza sa se imbogateasca. Se poate imbogatii oricine.Cum? Uite asa: Nu poti devenii niciodata un maestru intr-un domeniu care nu te reprezinta, intr-un domeniu care nu te caracterizeaza deloc, intr-un domeniu in care lucrezi in stres, ura, dusmanie, invinovatire, lipsa de incredere in tine insuti. Dar fac pariu ca tuturor ne place sa invatam despre ceea ce ne place, sa invatam, sa progresam in orice domeniu ne face pe noi impliniti si fericiti SUFLETESTE.Cum spuneam...Acel "de ce? sa te trezesti dimineata te va ajuta sa stii CE urmeaza sa faci, si DE CE urmeaza sa faci acele lucruri daca ai un vis, un tel pe care iti doresti sa il realizezi in viata(un vis adevarat, nu case, masini, vile cu piscina) Altfel, priveste in jur.Toti lucreaza pentru bani putini,devin sclavii altora isi iau banii,si chiar daca mai au o suma frumusica habar nu au ce sa faca cu banii aia,ce vor sa realizeze in viata asa ca ii cheltuiesc pe lucruri care nu sunt decat niste dorinte, nu necesitati. Alege-ti un vis, un tel pe care iti doresti sa il realizezi in viata, avand maxima incredere in tine ca vei reusii, indiferent de ce spune ORICINE de pe lumea asta, despre acest tel al tau. Nu uita ca Thomas Edison a esuat de 10.000 de ori pana sa reuseasca sa inventeze becul electric.Asta e vointa happy Un tel pentru care lupti indiferent de ce spun ceilalti.Iti doresc mult succes si o viata superba in continuare happy Te salut!

6 răspunsuri:
| Hmmmm a răspuns:

Ca sa-i vedem pe altii cum viseaza...

| Kyrie a răspuns:

Viata nu are un scop in sine, iti gasesti tu singur/a scopul dupa mediul inconjurator in care ai trait si visele/viziunile care iti creeaza drum sa treci mai departe de stadiul curent.

| eu4you a răspuns:

Eu zic ca, daca iti doresti ceva cu adevarat (adica chiar vrei asta), trebuie sa faci tot posibilul ca sa il obtii.Desigur ca e indicat sa mai si visezi. Daca nu am visa din cand in cand, viata noastra ar fi searbada si trista...plus ca nu costa nimic sa visezi.

| GreenEyed a răspuns:

Toti visam, chiar daca nu ne dam seama.Nu incercam pentru ca suntem prea lenesi si stam pur si simplu si ne uitam la altii cum actioneaza.

| delyanebunatika a răspuns:

Ca sa pui tu intrebari

| Maria_Ana_1995_e a răspuns:

Fiecare om are un scop in viata. Unii stiu care este scopul lor altii nu.Nu te ingrijora ca nu ai aflat inca, tu continua sa speri, incearca sa visezi si sa incerci