| d3javw a întrebat:

De ce credeti ca traim?

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Buna

Traim pentru ca am aparut din ceva misterios,cred eu, aici pe Pamant. Traim ca sa experimentam viata aici, viata fizica, cu bune si rele, cu suisuri si coborasuri, cu suferinte si bucurii. Traim ca sa invatam ceva numai ca nu ne dam seama mereu ce anume.Intr-o lume ideala nu ar exista suferinta iar atunci nu am evolua ca suflete. Doar in suferinta se caleste mintea si sufletul,ne desteptam ca fiinte si ne trezim. Fericirea fara suferinta,nu ar mai fi fericire absoluta.
Raspunsul nu-l poti avea decat daca te uiti bine in interiorul tau si interpretezi ce vezi acolo.ce te face sa te simti implinit/a in lumea asta,cum esti tu ca constiinta si ca fiinta,ca persoana, care e scopul tau personal. Urmeaza-l si iubeste oamenii,ajuta-i,fii tolerant,fii dornic de cunoastere,fii curios despre tot ce are legatura cu viata,sentimentele,moartea,oamenii,trairile,stiinta,Univers,creier,suflet,experiente.
Acumuleaza ceea ce te intereseaza si fa propria ta legatura intre ele.
Viata e o calatorie,asa o vad eu cel putin. Cine stie unde ne vom duce dupa ce plecam de aici,sau de unde venim, dar niciodata nu este prea tarziu sa ne intrebam si niciodata nu ne va fi indeajuns.
Traieste pentru tine, pentru altii, pentru fericirea ta, a celorlalti, a sufletului, pentru pace si caldura sufleteasca.

Numai bine

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Lizzu):

Habar nu ave ti, bate ti cîmpii, luati aiurea rău fundele alea de pomană.

| Lizzu a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

"aveti"; "bateti"
Pentru cultura ta generala EU una nu raspund la intrebari si nu ajut pe cineva pentru o recompensa (funda). Nu ma va conditiona vreodata asa ceva, cei care pun intrebarile sunt liberi sa declare castigator pe oricine doresc ei, nimeni nu e obligat sa faca ceva ce nu doreste.
Nu am cerut vreodata funda aici si urasc atunci cand vad raspunsurile unora care isi cer funda la final.

Nu se face asa. Nu ajuti pentru recompensa ci pentru ca asta simti si-ti face placere.

Ar trebui sa invatam sa facem lucruri neconditionat...

Dar raspunde si tu : tu de ce crezi ca traim?
Daca noi batem campii, atunci bate-i si tu cu noi impreuna, e mai corect asawinking

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca sa traiasca si ceilalti care vin dupa noi.

| Nolkyz a răspuns:

Traim ca sa murim, murim ca sa ne nastem. Poate asta e rolul vietii, jalnicul ciclului interminabil.
Pe om, l-as asemana cu Lucifer. Noi vrem sa fim ceea ce nu suntem. Ca si Lucifer. Ciclul asta viata-moarte-viata-moarte isi are rolul sau: cred eu, pentru a ne da seama, plecand de la starea apolinica, traind dionisiacul ajungem sa simtim ca apolinicul este singura cale de a fi in liniste deplina, aici apolinicul fiind starea primordiala, cuvantul dintai, unul si acelasi cu universul.

| mona a răspuns:

Traim pentru ca ne este dat sa implinim un destin

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Ca să murim.Ce-i neclar?

| BeyondTheMusic a răspuns:

Degeaba..Suntem condamnaţi la viaţă de proprii părinţi.

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca pe atomi i-a lovit lăvu' si au inceput sa se grupeze.

| positivity a răspuns:

Trăim să înțelegem că fericirea e trecătoare, că sufletul într-o zi tot dispare.
Trăim pentru a descoperi viața. Pentru a descoperi iubirea, tristețea, ura, puterea şi tot ce se poate simți pe acest pământ.
În plus, trăim pentru a lăsa moștenitori în acest ținut, şi pentru a îi învăța tot ce trebuie să știe despre viață.

| Brâncuşi a răspuns:

Neaţa, cred că este o experienţă plăcută, oricum ce contează fiecare îşi poate crea traiul, şi fiecare cum îşi aşterne aşa doarme, sunt sigur că am fost cu un scop creaţi şi trăim pentru a învăţa şi sinţim tot ce ne înconjoară.
Pace ţie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa faci tot ce-ti trece prin cap drept raspuns la intrebarea asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un proces de transformare in care suntem angrenati.Nu traiesti, suntem doar materie organica ce trebuie sa nu stea intr-un loc.La nivel global suntem benefici si avem un scop, dar cred ca planeta s-ar putea lipsi de noi.

| TempusVernum a răspuns:

Nu ma intereseaza. N-are vreo relevanta pentru mine. Un lucru e cert. Ti s-a dat viata ca s-o traiesti.

| Korman a răspuns:

Traim pentru a lasa in urma ceva mai frumos si daca ni s-a dat acest drept trebuie sa profitam la maxim.

| SupradozaDeViise a răspuns:

Eu cred ca traim ca sa iubim si dupa sa suferim.Traim sa fim fericiti si dupa tristi.Traim sa zambim si dupa sa plangem.Traim sa fim alaturi de prieteni si dupa sa ne lase balta.Traim sa ne uitam unii la altii si sa ne indragostim.Traim sa ne sarutam si dupa sa ne scuipam unii pe altii.Si cam atat... Funda? :3

Răspuns utilizator avertizat
| Mariiiiiiiiian a răspuns:

Viata e ca o copilarie..Iti faci bagajele, totul pentru maturitate(viata de apoi).