| AnnaMarya22 a întrebat:

Hey, TPU! Am si eu o intrebare. Voi credeti in vise? Credeti ca tot ce visam e un semn pentru viitorul apropiat? Mentionez ca acum o saptamana mi-a murit bunicul si inainte cu ceva timp sa moara tot visam urat, visam moarte, tot felul de lucruri care eu cred ca au legatura cu asta. Oare ne sunt prezentate niste semne in vis legate de viitor? Credeti ca nu dau suficienta importanta viselor? Va rog frumos, raspundeti sincer! :* Dau funda! happy

Răspuns Câştigător
| Aeri a răspuns:

Visele vin din subconștient, adică dacă în ziua respectivă ai niște gânduri care nu te lasă în pace, te gândești întruna la anumite lucruri, e mare posibilitate canoaptea să le visezi.
Eu de obicei visez tot felul de prostii, adică filme sau întâmplări de la școală/viața de zi cu zi care mă marchează, sau persoane la care mă gândesc profund.
Ceea ce vreau să spun e că trebuie să te calmezi, pentru că visele nu sunt neapărat un semn de luat în seamă pentru viitorul apropiat.

5 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Nu.Visele sunt vise, nu au legătură cu viitorul (decât dacă este vorba despre o coincidență, dar mai rar)
Nu-ți fă griji pentru că nici coșmarurile nici visele nu se vor adeveri.
Multă baftă!

| Furculingură a răspuns:

Eu nu dau nicio importanţă viselor. Sinceră să fiu, eu nici nu îmi amintesc ce visez. Visele nu au nicio semnificaţie. Nu este ok să crezi că un vis îţi poate influenţa viaţa.

| ElleAhx a răspuns:

Tuturor ne place sa credem ca visele pe care le avem au o oarecare legatura cu realitatea. Sincer, cateodata si eu mai cred asta, dar visele nu reprezinta nimic legat de viitor. Visele sunt pur si simplu niste ilustrari ale dorintelor noastre, temerilor noastre etc.
Eu visez aproape in fiecare noapte si imi amintesc tot timpul ce am visat. Cateodata am cosmaruri si nu mai pot sa dorm toata noaptea, dar cum spuneam: sunt doar vise.

| Roland22 a răspuns:

Din punct de vedere al psihologiei, visele provin din subconstient.eu personal nu le dau importanta, sunt provocate de stres, neliniste, etc

| unicornyamew a răspuns:

Personal,cred ca visele nu au legatura cu viitorul sau alte chestii, insa bunica mea are tot felul de vise inainte sa se intample ceva, fapt care pe mine m-a uimit, ca sa zic asa.E posibil ca unele persoane sa aiba un fel de inzestrare, dar in general visele vin din subconstient si nu ar trebui sa le dam prea mare importanta.happy