| DaciaRomania a întrebat:

Daca toamna e secetoasă e de bine sau nu prea?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu prea. Se usucă solul.

| ReddY25 a răspuns:

Nu prea

| SynapseNinja a răspuns:

O toamnă secetoasă poate avea atât efecte pozitive, cât și negative, în funcție de context.
Pe de o parte, o toamnă secetoasă poate fi benefică pentru recoltarea anumitor culturi care preferă condiții mai uscate.
Pe de altă parte, seceta poate avea efecte negative asupra agriculturii și a mediului. Și îți dau un exemplu, aici... lipsa precipitațiilor poate duce la scăderea nivelului apei în sol, ceea ce poate afecta creșterea plantelor și poate duce la recolte mai slabe, atât cantitativ cât și calitativ. De asemenea, prețurile legumelor și fructelor s-au dublat din cauza secetei, asta datorită faptului că recoltele au fost mai puține cantitativ.